Biała dioda LED – co to takiego?

Sprzęty elektroniczne praktycznie zawsze są wyposażone dziś w wysokiej klasy diody LED. Jedną z ich odmian okazuje się biała dioda. O tym na czym polega jej zastosowanie, dowiesz się bezpośrednio z niniejszego artykułu poradnikowego.

Warto wiedzieć

Generalnie dioda LED to określenie jakie jest powszechnie stosowane, nie w pełni właściwie wykorzystywane. Sam fakt użycia skrótu LED odnosi się do pojęcia Light Emitting Diode, a więc oznacza diodę emitującą światło. A zatem, decydując się na wolne tłumaczenie pod tą terminologią kryje się nic innego jak nieduże urządzenie, które pozwala na stosowny przepływ prądu w określonym kierunku, doprowadzając jednocześnie do blokowania go w drugim.

Poprzez zastosowanie diod LED natomiast jest opcja przewodzenia, która umożliwia emitowanie światła w obrębie światła widzialnego. Skutkiem takiego mechanizmu jest pozyskiwanie rozmaitych odcieni kolorystycznych takich diod. Dlatego też nie powinien nikogo dziwić fakt, że w rozmaitych sprzętach znajdują się wielorakie barwy.

Coraz częściej na rynku pojawiają się takie elementy elektroniczne, w których te diody są wykorzystywane masowo. Przykładem są telefony komórkowe bazujące na standardowych smartfonach, a także telewizory LCD.

Białe światełko

Jeżeli zaś chodzi stricte o białą diodę LED, to jej specyficzna barwa wynika z długości uwalnianej fali elektromagnetycznej. Generalnie kolor czerwony znajduje się w przedziale falowym od 630 do 780 nm, odcień żółty w zakresie od 565 do 590 nm, z kolei niebieski od 420 do 490 nm.

Biała dioda LED – co to takiego?

Z kolei gdy chodzi o białą barwę, to nie ma tu żadnych określonych przedziałów długości fali. Jest to bowiem rezultat wymieszania kolorów prostych. A zatem jeżeli wystąpią te podstawowe kolory diodowe w odpowiednich proporcjach, wówczas pozyskamy efekt w postaci białego światła.

Specyfika budowy

Co do budowy diody LED, warto wspomnieć iż pojedyncza taka dioda emituje jeden kolor, a to jest równoznaczne emisji elektromagnetycznej fali o danej, ustalonej konkretnie długości.

Jeżeli zatem mamy na myśli barwę białą, bez wyznaczonych ściśle długości fali, konieczne jest zastosowanie charakterystycznego mechanizmu budowy – na białe diody nakładana jest właściwa warstwa luminoforu. Nie jest to gwarancja pełnej wydajności czy też precyzji diody, ale taka metoda występuje.

By uzyskać lepsze wyniki, na pewno dokładniejsze, stosowana jest też technologia RGB. W jej wykorzystaniu są trzy diody w kolorach zupełnie podstawowych, czyli niebieskim, zielonym oraz czerwonym, które są poddawane właściwemu sterowaniu emisji świetlnej i tak pozyskiwana jest barwa biała.

Zalety LED

Diody LED cieszą się obecnie ogromną popularnością ze względu na szereg wiążących się z nimi plusów użytkowania, a mianowicie cechuje je wyjątkowo niskie napięcie zasilania, a więc są energooszczędne, a przy tym jednocześnie bezpieczne.

Nadają się do bezproblemowego sterowania, za pośrednictwem stosownego modułu. Podczas pracy diody LED nie ma w ogóle grzania, zatem non stop mamy niskie temperatury, a tym samym nie ulega „podgrzaniu” urządzenie pracujące. Diody te mają też naprawdę malutkie rozmiary, są zatem praktyczniejsze niż klasyczne żarówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here