Dom drewniany czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie budowy własnego domu, koniecznie powinien przed rozpoczęciem prac dokładnie przemyśleć wszelkie „za” i „przeciw” zastosowaniu danego typu tworzyw budowlanych. Oczywiście największy dylemat przyszłych właścicieli posesji jednorodzinnej to czy wybrać materiał w postaci cegły czy drewna.

O tym, jakie są zalety i wady konstrukcji domowego użytku drewnianych oraz murowanych, dowiesz się z poniższych fragmentów, do lektury których serdecznie zapraszamy.

Technologia wybudowania obiektów mieszkalnych jaka dominuje w naszym kraju, to zwłaszcza domostwa murowane, Niemniej jednak wraz z biegiem czasu, z wielorakich powodów, o których więcej powiemy poniże, szerokie grono inwestorów stawia na budowle drewniane. Zacznij może od tego, że na wstępie przepatrzysz katalogi z gotowymi projektami, a później będzie ta koncepcja przez Ciebie wybrana stanowiła jakiś punkt odniesienia.

Pod uwagę musisz wziąć fakt, czy na Twojej działce jest możliwość zastosowania akurat takich obiektów i w takich standardach. A zatem o różnorodności projektów nie trzeba chyba nikomu wspominać, bo to zupełnie oczywiste. Urozmaicenie tyczy się nie tylko wyglądu architektonicznego, ale również funkcjonalności. Przeważnie murowane technologie wychodzą, z racji ich większego rozpowszechnienia, na tańsze. Domy drewniane i ich projekty tym samym są rzadsze, zatem stąd ich dość wygórowane obiektywnie rzecz biorąc kwoty.

Suma należna za postawienie jednej i drugiej kategorii domów to jedno. Druga sprawa to powszechność, jaka ma wpływ na to, czy łatwo będzie nam znaleźć podwykonawców i ekipy podejmujące się tego typu inwestycji.

Dom drewniany czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Domy klasyczne, to jest murowane, są dużo bardziej charakterystyczne, a co za tym idzie więcej jest ekip je wznoszących. Z ekspertami specjalizującymi się w drewnianych konstrukcjach jest trudniej. Nie bez znaczenia okazuje się także dostępność materiałów, które w przypadku domów murowanych są dostępne od ręki, nawet w zwykłych supermarketach budowlanych.

Jest na rynku pełno składów budowlanych, prywatnych dystrybutorów lokalnych, renomowanych firm budowlanych czy też hurtowni dysponujących szerokim asortymentem tworzy wykończeniowych, konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dodatkowo, w grę wchodzą także często występujące rabaty i atrakcyjniejsze promocje czy ogólnie rozbieżności, jeżeli chodzi o stawki cenowe.

Ciężej jest natomiast kompletować materiały pod dom drewniany, mimo tego, iż ten okazuje się dużo bardziej estetyczny, na pewno cieplejszy w ogólnym wyglądzie oraz co za tym idzie bardziej klimatyczny. Mury są surowsze, chłodniejsze, drewno przytulniejsze.

Wreszcie kwestia organizacji budowy domów z obu charakteryzowanych tu materiałów. W pierwszym przypadku, czyli przy drewnie jest łatwiej, przy murach jest to technologicznie dużo trudniej. A zatem o wiele szybciej wzniesiony zostanie dom na sucho, a więc konstrukcja drewniana niż wymagający kopania fundamentów, odczekiwania, stawiania budynku, szpachlowania, murowania – dom murowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here