Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa to częsta dolegliwość, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jak się objawia, co może ją powodować i jak się z nią uporać? Poznaj nasz krótki poradnik pacjenta i dowiedz się najważniejszych informacji na temat przepukliny pachwinowej!

Przepuklina pachwinowa – czym jest?

Przepuklinę pachwinową możemy zaliczyć do grupy przepuklin zewnętrznych. Oznacza to, że narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez szczeliny w obrębie mięśni lub więzadeł i zajmują miejsca inne niż ich prawidłowe, fizjologiczne ułożenie w jamie brzusznej. Tym samym pojawia się widoczne, a przede wszystkim wyczuwalne wybrzuszenie. Jest to jedna z najczęstszych lokalizacji tego typu dolegliwości, która może przydarzyć się każdemu, ale zwykle dotyka mężczyzn po 45. roku życia.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź poradnik pacjenta na stronie:

https://www.fit.pl/zdrowie/leczenie-przepukliny-poradnik-pacjenta/16443.

Jak zbudowana jest przepuklina pachwinowa?

Rozmiar takiej zmiany waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Zbudowana jest z tzw. wrót przepukliny – to przez nie przedostaje się zawartość przepukliny. Miejsce to odznacza się zmniejszonym oporem tkanek, a te na skutek urazów i naprężeń ulegają osłabieniu. Za wrotami ulokowany jest kanał przez który przepuklina wydostaje się do worka przepuklinowego, utworzonego przez błonę otrzewnej. Z początku worek bywa pusty, ale wraz z rozrostem zmiany mogą się tam przedostawać np. fragmenty jelit.

Objawy przepukliny pachwinowej

Pojawienie się przepukliny pachwinowej może nie dawać żadnych oznak, jednak nierzadko pojawia się pewien dyskomfort w jamie brzusznej. Zdarza się także, że pacjent odnotowuje ból w mosznie i pachwinie (przede wszystkim w trakcie ruchu). Jeśli brak jest wyraźnych objawów to zwykle oznacza, że jest to przepuklina nieuwięźnięta, którą chirurg może z powrotem odprowadzić. Problemem jest przepuklina uwięźnięta – w takiej sytuacji zawartość przepukliny (np. jelito cienkie), ulega zakleszczeniu, co skutkuje problemami z ukrwieniem tego narządu. Mogą temu towarzyszyć takie objawy, jak: wzdęcia, wymioty, silne bóle brzucha, a nawet niedrożność jelita. W związku z tym, że przepuklina pachwinowa to dolegliwość, która rozwija się stosunkowo powoli i rozkłada się w czasie, niekiedy jest trudna do zdiagnozowania. Jeśli jednak istnieją co do niej podejrzenia, najlepiej wykonać badanie USG, które potwierdzi ten fakt. Wówczas koniecznością jest operacja, o której więcej przeczytasz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-przepukliny-pachwinowej/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here