Prześcieradło z gumką wczoraj i dziś

W mieszkaniach naszych babć oraz dziadków królowały wersalki i tapczany. Te uniwersalne meble pełniły funkcję wypoczynkową w dzień i sypialnianą w nocy. Tym samym wymagały codziennego ścielenia. Jednak wraz z odejściem tej mody do historycznego lamusa, nastąpiły czasy wygodnych łóżek i dobrze dopasowanych do nich prześcieradeł z gumką.

Krótka historia dopasowanego prześcieradła

Wydawać by się mogło, że prześcieradło z gumką istniało od zawsze. Jak niby funkcjonowano przed jego wymyśleniem? Tymczasem ten sprytny wynalazek powstał dopiero w roku 1959. Choć wtedy wyglądał zupełnie inaczej niż teraz.

Pierwsze prześcieradło z gumką wcale nie posiadało gumki. Specjalnie uszyte kieszonki miały trzymać się rogów materaca, jednak wynalazkowi temu daleko jeszcze było do współczesnego ideału. Prześcieradło nadal przesuwało się pod ciałami wiercących się osób, a do jego utrzymania potrzebne były specjalne gumki i zapinki. Dopiero w pierwszej połowie lat 90. ktoś wpadł na pomysł, aby gumki te wszyć w samo prześcieradło.

Współczesne prześcieradła – mnogość tkanin i rozmiarów

Dzisiaj prześcieradła z gumką szyte są w wielu kolorach, rozmiarach i z różnego rodzaju materiału. Zapewniają komfort podczas snu, minimalizują konieczność codziennego ścielenia łóżka na nowo i doskonale chronią nasze materace przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami.

Do najbardziej popularnych prześcieradeł należą te wykonane z gładkiej bawełny lub dżerseju, który jest mieszanką bawełny oraz dodatku syntetycznych włókien. Oba rodzaje cechuje duża przewiewność i z powodzeniem korzystać z nich można przez cały rok. Są także doskonałym rozwiązaniem dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Poleca się je również tym, którzy cierpią na nadmierną potliwość podczas snu oraz najmłodszym nawet dzieciom.

Jak dobrać prześcieradło z gumką?

Aby nowo kupione prześcieradło spełniało wszystkie swoje funkcje, musi być ono idealnie dopasowane do wielkości łóżka. Za duże będzie się marszczyć i nieestetycznie zawijać. Zbyt małe natomiast zsuwać się będzie z brzegów materaca.

Na szczęście producenci prześcieradeł na swoich produktach umieszczają informacje o rozmiarze. Warto jednak wiedzieć, czy nasze materace mają rzeczywiście standardowe rozmiary. W przypadku tych wyższych niż tradycyjne 30 cm zaleca się kupno nieco większego prześcieradła niż wskazywać może sklepowa etykieta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vege Home

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here