Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów dawniej było nazywane zespołem Reitera. Jest to choroba będąca powikłaniem infekcji dotyczących przeważnie narządów płciowych lub przewodu pokarmowego, które są spowodowane drobnoustrojami. Ta dolegliwość spotyka zazwyczaj 1-4% osób po przebytych tego typu infekcjach. Pierwsze objawy reaktywnego zapalenia stawów występują około 4 tygodnie po zakończeniu infekcji narządów płciowych lub przewodu pokarmowego. W wielu przypadkach pacjenci nie są tego świadomi, ponieważ tego typu infekcje zazwyczaj przebiegają łagodnie, a czasami są nawet niezauważalne.
Reaktywne zapalenie stawów najczęściej objawia się poprzez obrzęk i ból jednego lub kilku stawów. W większości przypadków choroba dotyczy kończyn dolnych, chociaż nierzadko spotyka się przypadki towarzyszącemu przy tym bólu pleców, pośladków i krzyża, a także pięt, co powoduje ból w chodzeniu. Nasilenie tych objawów może się różnić. Objawem reaktywnego zapalenia stawów mogą być również plamki, pęcherzyki i nadżerki na narządach płciowych, które same w sobie nie są bolesne, ale mogą powodować ból przy oddawaniu moczu. Kolejnym objawem omawianej choroby mogą być zmiany skórne w postaci krostek, wysypki i łuszczeniem się skóry, występujące na dłoniach oraz podeszwach stóp. Objawy mogą dotyczyć także oczu, które pojawiają się jako zapalenie spojówek, łzawienie, obrzęk, zaczerwienienie, ból lub światłowstręt. Oprócz tego u większości pacjentów występują objawy ogólne, czyli, gorączka, osłabienie i złe samopoczucie.
W przypadku wystąpienia reaktywnego zapalenia stawów trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza, a w przypadku towarzyszenia objawów dotyczących narządu wzroku dodatkowo odwiedzić okulistę. Lekarzem, który dokonuje ostatecznego rozpoznania zapalenia stawów jest reumatolog. Następuje to po szczegółowym wywiadzie z pacjentem. zbadaniu i zebraniu wyników badań dodatkowych. Bardzo ważnym elementem podczas takiego badania jest poinformowanie lekarza o wszelkich przebytych infekcjach narządów płciowych i przewodu pokarmowego.

www.dzienreumatyzmu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here