Ruska bania i sauna: czym się różnią?

Od wieków za jeden z charakterystycznych zabiegów stosowanych w celach poprawy urody, jako kosmetyka i także sposób na polepszenie ogólnej kondycji zdrowotnej uznaje się sesje saunie. Generalnie do wyboru mamy kilka odmian, jakie są dzisiaj bardzo popularne na przykład w renomowanych ośrodkach SPA.

Niemniej jednak od wielu lat powszechnym zainteresowaniem cieszą się klasyczna sauna i ruska bania. Na czym opiera się różnica między nimi?

Niezależnie od tego czy postawisz na saunę w tradycyjnej postaci czy jakże sławetną ruską banię, zawsze uzyskasz po zaledwie kilku sesjach w nich spędzonych poprawę odporności organizmu. Twoja skóra stanie się napięta, ujędrniona, bardziej elastyczna. Ponadto poczujesz się lepiej, bowiem wypocisz z siebie wszystkie zalegające w Twym organizmie toksyny.

Możesz także stymulować w ten sposób pracę jelit, przyspieszając proces trawienia, likwidując niestrawności, normując przemianę materii. Spalamy szybciej tkankę tłuszczową, pozbywając się zbędnych kilogramów. Ponadto szczególnie atrakcyjnie prezentuje się ruska bania, która jest niczym innym jak swoistym masażem ciała.

O zaletach sauny mówiono prawdopodobnie już w okresie starożytności. To wówczas rozpoczęto seanse, jakie odbywały się początkowo w skalnych jaskiniach. Czasem nawet kopano specjalne jamy w ziemiach i w tych norach wygrzewano się, oczyszczając organizm. Polegało to na polewaniu rozżarzonych kamieni wodą. Podobnie zresztą klasyczne sauny działają na ten moment. Przebywając w tak przygotowywanych jamach czy jaskiniach, relaksowano się.

Ruska bania i sauna: czym się różnią?

Miało to działanie lecznicze, odprężające, kojące.

Patrząc na pojęcie sauny w ogóle, należy stwierdzić, iż jest cała masa rodzajów saun. Wśród nich warto wyszczególnić suchą, która chyba na ten moment uchodzi za najpopularniejszą. Modne są tez szwedzka, mokra, fińska. W nich zawsze jest bardzo wysoka temperatura, z kolei niska wilgotność.

Jeżeli natomiast mowa o rzymskiej łaźni, czyli saunie parowej to w niej polewa się jak w starożytności zaczęto to praktykować – gorące kamienie wodą. Unosi się wtedy para, która działa oczyszczająco. W takiej saunie nie jest już tak gorąco, ale też jest ciepło. Sauna parowa posiada swoją specyficzną odmianę, a mianowicie saunę solną, w której polewane wodą są kamienie solne. To pomaga znakomicie na inhalacje.

Nieco łagodniej pracuje zaś biosauna, w której temperatury są już nieco niższe niż w wyżej wymienionych i wynoszą jakieś 600 stopni Celsjusza. Nadal jest tu duży stopień wilgotności. W takich saunach jak ta ostatnia z wymienionych bardzo często, na przykład w ośrodkach SPA, dodatkowo stosuje się aromaterapię. Nie zaleca się w nich przebywanie dłużej niż kwadrans, maksymalnie dwadzieścia minut. Na koniec jeszcze krótka wzmianka o saunie na podczerwień, która jest najmłodszym rodzajem sauny i stosuje się w niej promienie infra, czyli promieniowanie podczerwone.

Alternatywą wobec sauny jest ruska bania, a zatem także sauna tylko że nieco inaczej prezentująca się w praktyce i wizualnie. Wchodzi się do drewnianej chatki czy też siada na beczce. Jeżeli mowa o osobnym pomieszczeniu to przeważnie występuje w nim podział na dwa osobne lokum. W pierwszym znajduje się miejsce do przebierania, w drugim z kolei jest piec, a także drewno które ma być podpalane po to, aby rozgrzewać kamienie. Prawdziwa ruska bania robiona jest z wytrzymałego, mocnego gatunku drewna, na przykład ze świerka syberyjskiego.

Wewnątrz panuje temperatura wynosząca między osiemdziesiąt a sto stopni Celsjusza. W saunie ruskiej zawsze znajduje się balia z zimą wodą po to, aby orzeźwić się po zabiegu i zanurzyć w niej. Często, zwłaszcza w modelach nowoczesnych ruskich bani dostępne są także specjalne balie, które wyposażone są w elementy do hydromasażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here