Zawód notariusz - blaski, cienie i droga do sukcesu

Zawód notariusza wydaje się być dość atrakcyjną opcją zawodowo. W popularnym myśleniu bowiem notariusz siedzi sobie tylko w kancelarii i bierze spore pieniądze za proste czynności. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Z czym wiąże się zawód notariusza?

Notariusz – długa ścieżka nauki

Przede wszystkim należy podkreślić jedną rzecz, z której dość mało osób zdaje sobie w zasadzie sprawę. Otóż notariusz to ni mniej ni więcej a właśnie prawnik. W związku z tym na początek trzeba w zasadzie już od wczesnych lat się dobrze uczyć a następnie iść do dobrego liceum tak, aby napisać świetnie maturę i dostać się na prawo.

To jednak nie wszystko. Studia prawnicze trwają pięć lat i są dość wymagające. Trzeba także w ich trakcie odbywać różne praktyki. Co więcej – kiedy je kończymy, mamy tytuł tylko i wyłącznie prawnika. Aby zostać notariuszem, trzeba jeszcze ukończyć aplikację notarialną. Oznacza to dostanie się do kancelarii, co nie jest łatwe, pracę przez kilka lat za darmo i jeszcze specjalne egzaminy.

Codzienna praca notariusza

Jak zatem widać, zdecydowanie nie jest łatwo zostać notariuszem. Czy jednak prościej może jest już w pracy? Też niestety nie do końca. Przede wszystkim bowiem należy podkreślić, że praca notariusza jest bardzo odpowiedzialna. Owszem jest to tworzenie dokumentów, jednak do każdego dokumentu trzeba usiąść z wielkim skupieniem.

Warto jeszcze dodać, że taki notariusz musi w istocie cały czas się dokształcać. W końcu prawo jest rzeczą dość zmienną i to że jednego dnia dana ustawa obowiązuje, zupełnie nie oznacza, że przepisy się już nie zmieniły. Taki prawnik musi także umieć myśleć w przód.

Zalety pracy notariusza

Czy jednak jest to nieopłacalny zawód? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim daje on całkiem sporo satysfakcji. Nie jest tak bardzo obciążający jak zawód adwokata czy sędziego, ale z drugiej strony ciągle zapewnia nowe wyzwania, stałą pracę z ludźmi, pomoc im – to wszystko sprawia, że poziom wypalenia zawodowego u notariuszy nie jest za duży.

Warto także popatrzeć na statystyczne zarobki notariuszy. Oczywiście pamiętajmy, że często z tym zawodem wiążą się koszty utrzymania kancelarii, zatrudnienia innych pracowników, wykupienia wysokiego nieraz ubezpieczenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here