Aranżacja salonu z aneksem kuchennym w stylu skandynawskim

Jeżeli chodzi o trendy dominujące aktualnie w zakresie wystroju pomieszczeń mieszkalnych wśród Polaków, to zdecydowanym numerem jeden okazuje się nurt skandynawski, który naprawdę wybierany jest najczęściej.

Wynika to z faktu, iż Skandynawia ma do zaoferowania wszystko to, co w przypadku modelowania obiektów mieszkalnych staje się nadrzędne, a mianowicie – zestawienie praktyczności z estetyką. Od pewnego czasu bardzo popularnym rozwiązaniem uwzględniającym charakteryzowany tu styl skandynawski jest aranżacja salonu z aneksem kuchennym właśnie w tym typie dekoracyjnym.

Generalnie odchodzą do lamusa projekty mieszkań czy domów, w których kuchnia jest oddzielona tradycyjnymi drzwiami od salonu. Nie jest to dobry wariant zwłaszcza w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach, gdzie niestety ale drzwi sprawiają optyczne złudzenie, że już i tak nieduże wnętrze jest dodatkowo jeszcze mniejsze. Co więcej, to niepotrzebne oddzielanie lokatorów- chcąc pogadać z kimś salonu, robiąc jedzenie w kuchni nie masz sposobności.

Otwarcie kuchni na salon jest zatem w praktyce i estetyce naprawdę polecane. Musimy jednakże w takim wypadku oprzeć oba te pomieszczenia na takiej samej stylizacji. W stylu skandynawskim jak najbardziej efektowne może być połączenie aneksu kuchennego z pokojem dziennym.

Zanim jednak do tego przejdziemy, po krótce wspomnijmy na temat stylu skandynawskiego w ogóle. Czym się on wyróżnia? Jest pełen prostych form, niewyszukanych, wręcz geometrycznych kształtów. Kolory, jakie w nim dominują są z reguły jasne, a to za sprawą tego, że Skandynawowie nie mają zbyt wiele naturalnego światła i niesamowicie je cenią, starając się je wyłapywać w każdym możliwym zakątku swego domu, celowo rezygnując z zasłonek, ograniczając się w celach zapewniania intymności i prywatności tylko do rolet czy żaluzji.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym w stylu skandynawskim

Odcienie kolorystyczne czy to na ścianach, czy też podłogach oraz meblach są naprawdę bardzo neutralne. Nie wyróżniają się, nie są intensywne i soczyste jak w stylizacjach nowoczesnych czy glamour. Tu panuje minimalizm, ale w tej prostocie tkwi cały urok. Prosto nie znaczy w tym przypadku biednie czy skromnie, nic bardziej mylnego! Decydując się na aranżację wnętrz domowych z zastosowaniem stylu skandynawskiego, koniecznie musimy postawić również na tekstylia.

Niech to będą zawsze naturalne warianty, a mianowicie z bawełny, lnu, wełny owczej. Podłogi powinny być robione z klasycznego drewnianego parkietu albo imitujących go paneli drewnianych. Podstawowym kolorem jest tu biel, przeplatana zręcznie z szarościami, beżem oraz chłodnym błękitem.

Kuchnia i salon w stylu skandynawskim z kolei opierają się na użyciu dokładnie takich samych stylizacyjnie mebli. Szafki muszą być nieoryginalne kształtem, standardowe, bez elementów dekoracyjnych. Niewyszukane powinno być także wzornictwo. Dobrze jest także postawić na drewniane wyroby – z buku, sosny, olchy. Optymalnie, gdy pomalujemy je na biało, albo wybierzemy warianty meblowe z pokryciem transparentnym lakierem. Świetnie, jeżeli na drewnie uda się wyszczególnić sęki i słoje, podkreślając fakturę surowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here