Ciekawe sposoby na rustykalną kuchnię

Obecnie dominują wnętrza nowoczesne, które bazują na minimalizmie, jednak nie oznacza to, że na taki surowy w swym klimacie styl muszą się decydować wszyscy. Równie dobrze jest postawić na koncepcję nieco bardziej nastrojową, która sprawia, iż wnętrze będzie dużo przytulniejsze. Jednym z nurtów dekoracyjnych, jaki na to pozwala jest styl rustykalny.

W tej stylizacji bardzo często wykonywana jest aranżacja wnętrza kuchennego. Wynika to z faktu, iż to właśnie w tym pomieszczeniu przebywamy wyjątkowo długo w ciągu doby, krzątając się, robiąc przetwory, piekąc placki czy gotując. To także w kuchni przesiadujemy z kubkiem świeżo zaparzonej kawy czy ulubionej herbaty. Warto zatem zadbać o to, by pokój ten był właściwie urządzony.

Lokum kuchenne w stylizacji rustykalnej wyróżnia się ciepłem, swego rodzaju sielskością oraz nawet śmiało można rzec – wiejskością. Wszystko dlatego, iż jego podstawą jest naturalność zastosowanych tworzyw, czyli przykładowo szlachetnego drewna. Dodatkowo trend ten jest nieco zaczerpnięty, wręcz skutecznie połączony z koncepcją skandynawską. Drewnu wyżej wymienionemu towarzyszy kamień, również naturalny. Warto tu uwzględnić w kompozycjach starodawne kompozycjami meble, na jakie składają się na przykład charakterystyczne dla domów naszych prababć stoły, krzesła, nakasliki czy komódki. W gablotach umieszczane są drobiazgi, nawołujące do rupieci w stylu old-schoolowym.

Kuchnia taka jest też pełna porcelanowych naczyń, mocno dekorowanych, zaś na ścianach znajdują się ceramiczne płytki, najczęściej imitujące cegłę.

Nie obejdzie się bez drewna i tego trzeba mieć świadomość, porywając się na odtworzenie wiejskiej rustykalnej kuchni. Żadne tworzywo nie oddaje tak klimatu wiejskości jak właśnie drewno. Nie chodzi tu o powyginane kształty, niestandardowe i oryginalne formy oraz kształty a także bogatą ornamentykę. Podstawą jest przede wszystkim postawienie na drewniane, proste elementy meblowe, które będą miały w swej strukturze charakterystyczne sęki oraz słoje.

Ciekawe sposoby na rustykalną kuchnię

Jeżeli nie masz w zasięgu ręki sklepu z takimi klimatycznymi drobiazgami meblowymi, możesz wykorzystać stare meble i dodatkowo poddać je postarzaniu. Jak? W tym celu wykonuje się szczotkowanie drewna bądź jego ługowanie. Rustykalnego charakteru bez wątpienia dodadzą kuchni w tym klimacie stare kredensy, jakie są wręcz znakiem rozpoznawczym.

Konieczne są tez pamiątkowe bibeloty, a zlew powinien być osadzony w nurcie retro. Dodatkowo dobieramy do niego pozłacaną odcieniem baterię. Kurki niech będą okrągłe, a nie jak w nurtach minimalizm czy industrializm – kanciaste, prostokątne lub kwadratowe.

Mocno rustykalnego nastroju wnętrzu kuchennemu dodadzą także drobne akcesoria, o których wspomnieliśmy nieco szerzej w powyższych fragmentach. Mianowicie, mamy tu na myśli koronki – wszechobecne, jako serwetki, obrusy, podkładki, firanki, kilimki naścienne. Dodają uroku, ocieplają wnętrze. Dodatkowo warto pomyśleć o retro uchwytach meblowych, które od razu rzucą się w oczy na pierwszy rzut. Przydatne będą też kwieciste detale – wazony, flakony, kubki ręcznie malowane, porcelana manualnie zdobiona, wielkie chochle, łyżki drewniane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here