Filtr powietrza w samochodzie – zadania, wymiana, wybór

0
910

Sercem każdego auta jest silnik. Trudno wyobrazić sobie prawidłowe działanie samochodu bez prawidłowej pracy silnika. Na jego funkcjonowanie wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest właściwe działanie filtra powietrza. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy ten element wymienić i czym kierować się przy jego wyborze?

Zadania filtra powietrza

Podstawowym zadaniem filtra powietrza jest ochrona silnika przed zanieczyszczeniami. Silnik podczas swojej pracy zasysa powietrze, a wraz z nim kurz, pyły i inne zabrudzenia. To doprowadzić może do uszkodzenia silnika. Dlatego w każdym aucie montuje się filtr, który oczyszcza powietrze zasysane przez silnik. Prawidłowe działanie filtra powietrza jest niezwykle ważne. Silnik bowiem składa się z wielu delikatnych podzespołów. Nawet niewielka ilość zabrudzeń może doprowadzić do jego uszkodzenia. Aby mieć pewność, że filtr powietrza przez cały czas spełnia swoje zadania, pamiętać trzeba o dwóch istotnych rzeczach. Po pierwsze, warto montować filtry pochodzące od renomowanych producentów. Tu polecić można filtry Donaldson. Po drugie, pamiętać należy o systematycznej wymianie filtra.

Wymiana filtra powietrza w samochodzie

Jak wspomniano, pamiętać należy o systematycznie wymianie filtra powietrza. W innym wypadku przestanie on spełniać swoje zadanie, a silnik narażony będzie na uszkodzenie. Producenci filtrów zalecają, ale element ten wymieniany był średnio po przejechaniu 15-40 tysięcy kilometrów. Niemniej jednak, aby mieć pewność, że filtr na pewno działa prawidłowo, wymiany dokonywać powinno się po prostu raz do roku. Najlepiej jest to robić przy okazji corocznego przeglądu technicznego auta. Zdarza się jednak, że filtr powietrza wymaga znacznie szybszej wymiany. Dotyczy do sytuacji, w której często samochodem poruszamy się w zanieczyszczonym, suchym i zapylonym środowisku. W takim przypadku silnik może zasysać znacznie większą ilość zanieczyszczeń. Dobrze jest tu wówczas postawić także na filtry wysokiej jakości. Przykładem mogą być wspomniane już filtry Donaldson.

Wybór filtra powietrza

Oczywiście wybór filtra powietrza nie może być przypadkowy. Musi być on dopasowany do rodzaju i modeli posiadanego auta. W różnych auta zamontowane są różne silniki, a każdy z nich ma inne zapotrzebowanie na powietrze. Inny zatem powinien być także zamontowany filtr. Najważniejsze jest jednak to, że niezależnie od jaki model filtra się wybierze, musi cechować się on wysoką jakością. Filtry Donaldson są trwałe i wytrzymałe. Można mieć zatem pewność, że skutecznie spełniać będą swoje zadanie przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here