Obróbka metalu w tokarkach

Precyzyjnie wykonane elementy metalowe są niezbędne w wielu dziedzinach gospodarki. Coraz częściej są one wykorzystywane jako podzespoły w maszynach. Nic więc dziwnego w tym, że na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw oferujących profesjonalne usługi obrabiania metalu.

Dobre narzędzia to podstawa

Często zdarza się, że konieczna jest obróbka przedmiotów o powierzchni obrotowej. Wówczas tokarka uniwersalna to idealne narzędzie do pracy. Proces kształtowania produktu ma miejsce podczas ruchu obrotowego materiału umieszczonego w tokarce.

Na rynku znaleźć można różne rodzaje tokarek do obróbki najróżniejszych materiałów. Najpopularniejsze są tokarki uniwersalne do metalu. Dzięki możliwości ustawienia dowolnego kąta pracy możliwe jest wykonanie elementów o skomplikowanych kształtach.

Jak wygląda proces obróbki tokarką uniwersalną?

Proces obróbki materiału za pomocą tokarki uniwersalnej przebiega w kilku etapach. Tokarka uniwersalna posiada specjalne kleszcze, w których należy umieścić materiał do obróbki. Następnie ma miejsce precyzyjne ustawienie kąta i sama obróbka.

Pierwszym etapem jest wstępna obróbka, która umożliwia uzyskanie rozmiaru zbliżonego do tego końcowego. Następnie ma miejsce drugi proces, czyli obróbka kształtująca. To właśnie w trakcie jej trwania materiał uzyskuje odpowiedni kształt. Na samym końcu można nanosić ewentualne poprawki podczas obróbki wykańczającej. Otrzymany w ten sposób produkt końcowy.

Jak wybrać dobrą tokarkę?

Na rynku znaleźć można różne modele oraz rodzaje tokarek. W dużych przedsiębiorstwach coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie automatycznych tokarek. Tokarki zautomatyzowane CNC umożliwiają najbardziej efektywne skrawanie produktów przy minimalnym odpadzie. Sam proces obróbki ma miejsce bez bezpośredniego udziału operatora. Wystarczy, że wprowadzi on do komputera odpowiednie polecenie.

W przypadku mniejszych warsztatów idealnym rozwiązaniem jest tokarka uniwersalna. Urządzenie takie umożliwia zarówno wytłaczanie, jak i choćby frezowanie czy gwintowanie produktu. Decydując się na zakup urządzenia, jakim jest tokarka uniwersalna, warto dokładanie zapoznać się z jej parametrami. W procesie obróbki metalu niezbędne jest odpowiednie dopasowanie prędkości ruchu obrotowego. Zbyt wysoka prędkość może powodować nadmierne nagrzewanie się zarówno materiału, jak i narzędzi co może skutkować ich uszkodzeniem.

Obrabianie metalu za pomocą tokarek jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Coraz więcej elementów metalowych jest wykorzystywanych jako podzespoły wielu urządzeń, dlatego ich precyzyjna obróbka jest wręcz niezbędna. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na metalowe elementy tłoczone, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących usługi obrabiania tego materiału.

Stopka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here