Trądzik najczęściej występuje w wieku młodzieńczym, w okresie dojrzewania, ale bardzo często pozostaje do 20, a nawet do 30 roku życia. Jeśli już uporamy się z wypryskami pozostają jednak także nieestetyczne przebarwienia i blizny potrądzikowe.

Blizny potrądzikowe z reguły są efektem występowania trądziku w postaci guzkowotorbielowej chociaż mogą również wystąpić przy każdej innej jego odmianie. Jeśli chcesz ich unikąć najważniejsze będzie stosowanie się do zaleceń dermatologa odpowiednio wcześnie.  

Skuteczność laseroterapii

Usuwanie blizn potrądzikowych przy pomocy lasera cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wykorzystuje się lasery typu: YAG, Erbium, Nd YAG i CO2. W celu całkowitego usunięcia śladów potrądzikowych zaleca się wykonanie kilku zabiegów z użyciem lasera a pozytywne efekty widoczne są już po pierwszej sesji.

W gabinetach stosuję się różne techniki laseroterapii takie jak:

  • IPL – używa się jej głównie na miejsca objęte zmianami chorobowymi, wiązka światła skupiając się tylko i wyłącznie na nich skutecznie je niszczy nie wyrządzając przy tym żadnej szkody zdrowym tkankom;
  • biostymulacja – pobudza do działania i wzrostu zdrowe tkanki, w ten sposób regeneracja skóry ulega znacznemu przyspieszeniu.

Laseroterapia jest bardzo efektywna, ale nie każdy i nie w każdym czasie może sobie na nią pozwolić. Istnieje kilka przeciwskazań, które są związane z używaniem lasera. Są to m.in.: zmiany nowotworowe, ciąża i okres laktacji, infekcje, rany, zadrapania itp.

blizny potrądzikowe jak sobie poradzić

Co za kwas!

Peelingi chemiczne są jednymi ze skutecznych i najbardziej lubianych zabiegów, które przywracają skórze zdrowy wygląd. Można go wykonać w gabinecie kosmetycznym. Pierwszy chemiczny peeling wykonano już na początku XX wieku. Wtedy w celu usunięcia przebarwień zaczęto stosować fenol a następnie kwas trójchlorooctowy.

Dziś jedną z najczęściej używanych substancji jest popularny kwas glikolowy. Zabieg kwasem glikolowym wnikając w głąb skóry i złuszczając martwy naskórek stopniowo rozjaśnia istniejące przebarwienia, spłyca blizny, zwęża pory i dogłębnie oczyszcza skórę co zapobiega powstawaniu nowych wyprysków.

Efekty terapii widoczne są już po pierwszym razie a do uzyskania pełnych rezultatów zaleca się wykonanie całej serii zabiegów. Twoja skóra zacznie się łuszczyć po ok. 5 dniach od nałożenia kwasów. Należy w tym czasie odpowiednio unikać słońca, stosować filtry, a także pić dużo wody!

Oprócz peelingu chemicznego warto jest wykonać również peeling mechaniczny – mikrodermabrazję. Jest to zabieg bezbolesny i w pełni bezpieczny. Do usuwania martwego naskórka używa się głowicy diamentowej lub korundowej. Mikrodermabrazja skutecznie usuwa przebarwienia oraz wyrównuje strukturę skóry. Zabiegi można łączyć na przemian z peelingami chemicznymi.

Pamiętaj jednak, aby nigdy nie wykonywać peelingu chemicznego na własną rękę! Kwasy są silnie żrącymi substancjami, dlatego należy nakładać je na twarz w odpowiednim stężeniu, a także powinny być one odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb i rodzaju cery. Nie ryzykuj!

Usuwanie śladów potrądzikowych

Przed przystąpieniem do leczenia blizn warto jest chwilę poczekać i upewnić się, że trądzik został wyleczony w 100% – pamiętaj, że żaden lekarz czy kosmetolog nie będzie mógł rozpocząć zabiegów mających na celu usunięcie przebarwień i blizn kiedy trądzik jest jeszcze w fazie aktywnej!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here