Przedpokój pełen światła– jakie drzwi wejściowe najlepiej doświetlają wnętrze?

Oświetlanie budynku za pomocą drzwi? Dla niektórych to dziwactwo, wszak drzwi są po to, by chronić przed wiatrem, chłodem, wilgocią i złodziejami. Im bardziej grube i solidne, tym lepsze. Wycinanie w nich otworów na szkło, to zaproszenie złodziei i chłodu do wnętrza domu.
Na szczęście takie myślenie nie jest udziałem większości. Drzwi wejściowe z przeszkleniem, to rozwiązanie nowoczesne i całkowicie bezpieczne dla użytkowników.

Szyba w drzwiach – nowa jakość oświetlenia

Zamontowanie przeszklonych drzwi jest istotne dla tych domów, w których strefa wejścia czyli wiatrołap i przedpokój pozbawione są okien. W tego typu pomieszczeniach przez cały czas panuje półmrok i używanie sztucznego światła jest koniecznością. Zamiast tego warto rozważyć doświetlenie strefy wejściowej przy pomocy szkła umieszczonego w skrzydle drzwi. Szkło, które wykorzystuje się do produkcji drzwi wejściowych z przeszkleniem posiada najwyższe parametry termiczne, akustyczne i antywłamaniowe. Przed zakupem drzwi warto sprawdzić, czy producent zaopatrzył wyrób w stosowne certyfikaty.

Jeśli do wykonania drzwi zastosowano szkło hartowane zespolone co najmniej podwójnie, to nie ma obaw, że nowe drzwi będą gorzej chronić użytkowników, niż te z litego drewna czy metalu. Posiadanie szyby w drzwiach, zdaniem wielu osób, podnosi poziom bezpieczeństwa, gdyż umożliwia obserwowanie podwórka przed wejściem oraz rozpoznawanie osób dzwoniących do drzwi.

Jakie szkło wybrać?

Wybór szkła to decyzja indywidualna. Warto dobrać jego kolor, przejrzystość, wzór i układ na powierzchni drzwi do całej kompozycji architektonicznej. Dość często widać błędy w tym zakresie – wystarczy wypad do dowolnej podmiejskiej dzielnicy domków jednorodzinnych, by zauważyć, jak wymienione na nowe, źle dobrane drzwi wejściowe z przeszkleniem, kłócą się z pierwotną kompozycją domu.

Szyby montowane w drzwiach mogą być przezroczyste albo mieć powierzchnię przepuszczającą tylko światło, ale uniemożliwiającą obserwacją otoczenia. Do takich rodzajów szkła zaliczyć można szyby satynowe, piaskowe czy mrożone. Ciekawym rozwiązaniem jest szyba z refleksem metalicznym lub tak zwane szkło weneckie – widziane z zewnątrz daje odbicie jak lustro; od strony domu mieszkańcy widzą okolicę jak inspektorzy policji w pokoju przesłuchań. Jedna uwaga – lustro weneckie działa tylko wówczas, gdy w domu jest ciemniej niż na zewnątrz, więc wieczorem warto oświetlać wejście do budynku.

Wymiana drzwi – zaproszenie słońca do domu

Stare drzwi z litymi skrzydłami warto wymienić na nowoczesne z przeszkleniami. Nie tylko zyska na tym wygląd budynku. Doświetlenie pomieszczeń, to wyraźna poprawa jakości życia mieszkańców. Im więcej światła słonecznego, tym lepsze samopoczucie ludzi, zwierząt i roślin.

Drzwi z przeszkleniem to ciekawa propozycja na szybkie i łatwe zmiany aranżacyjne wewnątrz i na zewnątrz budynku, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa jakie spełniać powinny drzwi chroniące wejście do domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here