Studia z zakresu dziennikarstwa

Kierunki humanistyczne są z roku na rok oblegane przez coraz większą liczbę studentów. Sprawia to, że państwo polskie zyskuje młodych inteligentów, którzy będą w stanie działać na rzecz narodowego dziedzictwa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obecnie na rynku pracy coraz ciężej o pracę w zawodzie. W takiej sytuacji nieodzowny wydaje się wybór kierunku, po którym możliwe będzie kreatywne wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności. Bez wątpienia dziennikarstwo zasługuje na uwagę szczególną. To właśnie na tych studiach można poznać tajniki prawidłowej komunikacji oraz kultury języka. To właśnie te kompetencje miękkie wydają się być podstawą w oczach pracodawców.

Studia dziennikarskie przeznaczone są dla osób, które lubią zarówno słowo pisane, jak i rozmowy z innymi ludźmi. Trzeba mieć na uwadze, że prawidłowa komunikacja jest kluczowa z punktu widzenia przyszłego dziennikarza. Dlatego jedynie osoby, które lubią innych ludzi i wystrzegają się złych osądów, a także tacy, którzy skupiają się na informacjach, a nie na opiniach, z powodzeniem znajdą pracę w zawodzie. W innej sytuacji studia kierunkowe tego typu mogą okazać się stratą czasu. Na szczęście coraz więcej młodych ludzi docenia wartość informacji, co sprawia, że dają rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Dobrze jest pamiętać, że w dobie internetu niezbędne jest posługiwanie się językiem prostym, który trafi do każdego odbiorcy. Dlatego w ramach studiów dziennikarskich szeroko podejmowana jest tematyka odnosząca się do najnowszych technologii oraz społeczności internetowych.

Już na pierwszym roku studiów przyszli dziennikarze uczą się kultury porozumiewania się z innymi ludźmi. Sprawia to, że już na początku swojej kariery zdobywają cenne umiejętności w tym zakresie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że kultura ta jest wzbogacana przez liczne pozycje literackie, które podejmowane są w ramach zajęć z kanonu literatury światowej. Jedynie osoby, które są otwarte na inne kultury oraz języki, mogą z powodzeniem konkurować z znamienitymi dziennikarzami, którzy pracują w tygodnikach o zasięgu krajowym lub w publicznej telewizji. Ponadto wiedza literacka jest wspomagana warsztatami, w ramach których studenci muszą sami tworzyć eseje, opracowania oraz inne dokumenty. Dzięki temu doskonalą oni swoje umiejętności, które z powodzeniem będą mogli wykorzystywać w codziennej pracy.

Jak już wspomniano, wiele informacji jest obecnie przetwarzanych w internecie. Rodzi to niemały problem wśród osób, które nie znoszą tego środka przekazu. Nie można go jednak w żaden sposób bagatelizować, ponieważ rynek gazet znacząco się kurczy, a wiadomości dostępne w telewizji są przez wielu ludzi uważane za nieobiektywne. Dlatego już w trakcie studiów dziennikarskich młodzi ludzie zobowiązani są do prowadzenia własnego bloga o charakterze opiniotwórczym. Jest to istotny fundament dla kształtowania właściwych postaw społecznych. Rolą dziennikarza nie jest jedynie przekazywanie suchych informacji, lecz podawanie także danych porównawczych, które pozwalają czytelnikom wyrabianie osądów na dany temat.

Znajomość nowych technologii wiąże się z koniecznością obsługi wielu programów komputerowych. Dla dziennikarzy internetowych kluczowe jest kształtowanie umiejętności z zakresu tworzenia blogów oraz stron internetowych. Z kolei młodzi ludzie, którzy chcą prowadzić na właściwych serwisach własne audycje, powinni doskonale znać programy do obróbki graficznej oraz inne podobne aplikacje. Jedynie materiał profesjonalny będzie w stanie przyciągnąć widza na dłużej. Dlatego program studiów jest tak wykreowany, aby każdy student mógł dobrze poznać specyfikę pracy dziennikarza także od strony technicznej. Pozwala to na łatwe pracowanie nawet w sytuacjach stresowych, gdzie niezbędne jest szybkie przetworzenie informacji i bezzwłoczne puszczenie jej na wizję.

Tak jak w każdym zawodzie zaufania publicznego, dziennikarze muszą kierować się etyką. Dlatego w ramach zajęć z tego przedmiotu studenci poznają wszelkie fundamentalne idee, które towarzyszyły starożytnym skrybom oraz informatorom. Dobrze jest pamiętać, że to właśnie ci ludzie potrafili doskonale przekazywać informacje przyszłym pokoleniom. Dlatego uważa się, że każdy student powinien uczyć się od najlepszych w fachu. Należy wskazać, że wszystkie przedmioty – zarówno te o znaczeniu historycznym, jak i dotyczące najnowszych technologii – prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, która dba o to, aby student wyniósł kompleksowe wiadomości z studiów.

Każdy student dziennikarstwa zobowiązany jest również do odbycia praktyk. Stanowią one nieodłączny element programu studiów i są obligatoryjne. Od decyzji przyszłego dziennikarza zależy, gdzie je będzie odbywać. Może to być biuro prasowe posła lub senatora, a także redakcja wielkiej gazety o kilkutysięcznym nakładzie. Natomiast osoby, które chcą zostać korespondentami wojennymi lub reporterami, mogą z powodzeniem odbyć praktyki w stacji telewizyjnej. W każdej sytuacji możliwa jest łatwa ocena, który program stażu będzie w danej sytuacji najbardziej atrakcyjny. Jeżeli dana osoba chce jedynie pracować przez internet, może z powodzeniem ubiegać się o pracę redaktora w jednym z portali internetowych. W tej sytuacji niezbędne jest jednak posiadanie odpowiedniego portfolio. W jego ramach można na przykład prowadzić własnego bloga lub wkleić kilka ciekawszych artykułów na temat mody czy życia codziennego. Możliwości jest wiele, dlatego istnieje pewność, że każdy znajdzie pracę na miarę własnych potrzeb.

Reasumując, wskazać należy, że studia z zakresu dziennikarstwa przeznaczone są dla osób odważnych, otwartych i nie bojących się wyzwań. Trzeba przyznać, że ostatnia cecha wydaje się być najbardziej kluczowa. Ponadto warto pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobywać już w trakcie studiów. Dzięki temu przyszły pracodawca nabędzie przekonania, że ma do czynienia z prawdziwym profesjonalistą, a nie z amatorem. Praca dziennikarza nie jest łatwa, jednak przy odpowiednim podejściu można zrobić wiele dobrego dla świata.

www.eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here