Świadczenie przedemerytalne, a dodatkowy zarobek

Sytuacja na rynku pracy nie jest zbyt optymistyczna, zwłaszcza, gdy chodzi o starszych ludzi, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego. Są to bardzo często osoby wykształcone, które czują się w pełni sił i mogłyby pracować. Niestety pracodawcy rzadko doceniają potencjał tkwiący w dojrzałym pracowniku. Zdarza się więc, że osoby takie nie znajdują zatrudnienia. To bardzo trudna sytuacja dla każdego seniora. Jej rozwiązaniem może być świadczenie przedemerytalne.

Dla kogo świadczenie przedemerytalne?

Wprawdzie, zgodnie z prawem, pracodawca nie może zwolnić etatowego pracownika, jeżeli do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mu nie więcej niż 4 lata. Jednak zasada ta nie zabezpiecza pracownika przed rozwiązaniem umowy terminowej, gdy kończy się czas, na który została zawarta. Tak samo jest w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
Jakie zatem warunki należy spełniać, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne?
– Zostać zwolnionym z przyczyn dotyczących zakładu pracy;
– Jako przedsiębiorca, jeżeli sąd ogłosił upadłość firmy, po co najmniej dwuletniej działalności;
– Jako osoba, która nieprzerwanie, przez minimum 5 lat, pobierała rentę z powodu niezdolności do pracy i prawo do niej utraciła.

Osoby, starające się o świadczenie przedemerytalne, powinny złożyć wniosek o jego przyznanie do 30 dni od zwolnienia z pracy lub od zakończenia 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego?

Wysokość świadczenia przedemerytalnego obecnie to 1070,99 zł, ale już od marca bieżącego roku po podwyżkach znacznie wzrośnie i będzie wynosiła 1140,99 zł.

Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Jakby nie patrzeć na świadczenia przedemerytalne, trzeba stwierdzić, że nawet mimo czekającej nas podwyżki, są bardzo niskie. Dlatego też, zgodnie z prawem, osoba będąca na takim świadczeniu może podjąć dodatkową pracę. Zarobki jednak z tytułu zatrudnienia nie mogą przekraczać pewnych granic. Ich przekroczenie może być przyczyną zmniejszenia świadczenia przedemerytalnego lub nawet zawieszenia prawa do jego pobierania.
W chwili obecnej miesięczna dopuszczalna kwota, którą może zarobić osobą będąca na świadczeniu przedemerytalnym, to 1011,80 zł. Zaś miesięczna graniczna kwota przychodu to 2833,10 zł.

www.przygotowany.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle wynoszą zasiłki
Następny artykułNabijanie klimatyzacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here