grypa

Jesień i zima są to najbardziej chorowite okresy, w ciągu całego roku. Z pewnością o grypie słyszał każdy z nas, wie jak się objawia i jak sobie z nią poradzić. Dla przypomnienia warto jednak przytoczyć jej definicję: ‚Grypa jest to zespół objawów chorobowych w obrębie górnych i/lub dolnych dróg oddechowych, wywoływanych przez wirus grypy.’ O grypie krąży wiele legend, z które z nich to mity?

Najpopularniejsze mity o grypie

Szczepionka, która wywołuję grypę

Wiele osób twierdzi, że szczepionki przeciw grypie, są w stanie wywołać grypę. Jest to błędne myślenie, ponieważ są to szczepionki inaktywowane, czyli takie które zawierają tylko cząstki martwego wirusa. Te cząstki nie są zdolne do namnażania się. Może dojść wyłącznie do niepożądanego odczynu poszczepiennego, który objawia się bólem, obrzękiem i zaczerwieniem.

Jedno szczepienie – ochrona na wiele lat

W każdym roku wirus grypy jest inny, dlatego nie można się na niego uodpornić. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest szczepionka przeciwko grypie, która należy wykonać co roku.

Przeczytaj też: http://www.snikersik.pl/nadmiar-sebum-na-twarzy-co-go-powoduje/

Grypa to silniejsze przeziębienie

Zarówno grypę, jak i przeziębienie wywołują wirusy, jednak należy zwrócić uwagę, że są to zupełnie inne wirusy. Dodatkowo to co różni grypę od przeziębienia, to to, że grypa rozwija się zdecydowanie szybciej niż przeziębienie, dodatkowo mogą występować wtedy bóle mięśni, głowy, wysoka gorączka, kaszel czy dreszcze. W przypadku przeziębienia jest trochę inaczej, ponieważ rozwija się ono dłużej, występuje wtedy katar, stan podgorączkowy albo niska gorączka, kaszel może pojawić się dopiero z czasem.

Antybiotyk, idealny sposób na grypę

Antybiotyki sprawdzają się wyłącznie w przypadku infekcji bakteryjnych. Gdy mamy do czynienia z wirusami, antybiotyk jest bezradny. Gdy zachorujemy na grypę, aby się jej pozbyć powinniśmy stosować leki, które zwalczają objawy grypy. Wyjątkiem jest początkowe stadium grypy, w który mogą pomóc leki przeciwwirusowe na receptę. Lekarz decyduje się na ich zastosowanie zazwyczaj u osób, u których występuje ryzyko powikłań. Takie leki hamują namnażanie się wirusa oraz dodatkowo łagodzą objawy choroby.

Szczepionki przeciw grypie – zakazane w ciąży

Nie ma czego się obawiać. Zarówno kobiety w ciąży, jak i te karmiące mogą szczepić się przeciwko grypie. Preparat, który jest wstrzykiwany nie zawiera „żywych” wirusów, dzięki temu nie istnieje ryzyko zakażenia dziecka. Najlepszym okresem na podanie szczepionki jest II i III trymestr.

Źródło: https://www.postepyrobie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here