Jak działają narkotesty

Współczesna diagnostyka narkotykowa pozwala błyskawicznie sprawdzić obecność substancji psychoaktywnych w organizmie człowieka. Pozwala to nawet w domowych warunkach przeprowadzić narkotest, dzięki czemu wykryjemy czy na przykład nasze dzieci sięgają po niedozwolone środki.

Czym są narkotesty?

Narkotesty są wizualnymi testami immunochromatograficznymi. Zasada ich działania jest bardzo prosta i opiera się na zjawisku wybiórczego wiązania się przeciwciał z konkretnymi cząsteczkami albo grupami cząsteczek, które nazywane są antygenami.

Test narkotykowy pozwala więc szybko i dokładnie wykryć obecność różnych narkotyków z takiego materiału jak ślina, mocz, krew, kału, łzy albo nawet pot. Diagnoza uzyskiwana jest w postaci wizualnej i pojawia się jako jeden lub dwa prążki w okienku wynikowym narkotestu.

Jakie są rodzaje testów narkotykowych?

Najpopularniejsze narkotesty dostępne w aptece do analizy wykorzystują głównie ślinę albo mocz badanej osoby. Są w stanie wykryć najbardziej rozpowszechnione substancje psychoaktywne, czyli na przykład amfetamina, kokaina, heroina, morfina oraz THC występujący w marihuanie albo haszyszu. Możemy nabyć testy wieloparametrowe, które wykrywają kilka różnych narkotyków albo te standardowe, które służą do wykrycia jednej konkretnej substancji na przykład THC.

Na czym polega narkotest?

Jeśli chodzi o płytkowe testy narkotykowe, to produkowane są one z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych, które zostają umieszczone na plastikowej płytce testowej wraz z kompleksem złota koloidalnego. Jeśli substancja odurzająca została użyta przez badaną osobę, to przeciwciała połączą się z antygenami i złotem koloidalnym w kompleks, co będzie świadczyło o wyniku pozytywnym. W tym przypadku pojawia się tylko jeden krążek kontrolny. Jeżeli pojawi się dodatkowy prążek testowy lub kilka prążków w przypadku multitestów narkotykowych to wszystko świadczy o wyniku negatywnym.

W jaki sposób przeprowadza się domowy test narkotykowy?

W przypadku domowych narkotestów wykorzystujemy ślinę lub mocz. Oba badania mają dużą skuteczność i dają identyczną wiarygodność. Nie różnią się niczym poza materiałem badawczym.

Narkotest ze śliny zawiera wszystkie potrzebne akcesoria do wykonania takiego badania. Za pomocą specjalnego próbnika z gąbeczką należy pobrać ślinę z ust badanej osoby. Do analizy wystarczą trzy krople materiału, które wyciska się z gąbki do pojemnika z dozownikiem. Następnie 3 krople śliny nanosi się na okienko testowe i trzeba poczekać około 10 minut. Po tym czasie odczytujemy wynik i należy go odczytać nie dłużej niż po 20 minutach od wykonania badania, ponieważ później przestaje być wiarygodny.

Narkotest z moczu wykonuje się za pomocą testów paskowych. Wystarczy zanurzyć je w przygotowanej wcześniej próbce moczu. W tym przypadku badanie można przeprowadzić nawet do 48 godzin wcześniej, ale tylko wtedy gdy pojemnik z próbką moczu przechowywany był w chłodziarce.

Zawsze test narkotykowy należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami na ulotce. Tylko wtedy można mieć pewność, że analiza została wykonana prawidłowo i wyniki są wiarygodne. Trzeba również pamiętać o tym, że narkotyki utrzymują się w organizmie przez określony czas, który zależy od danej substancji psychoaktywnej oraz indywidualnych predyspozycji biologicznych człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here