Zespół suchego oka jest schorzeniem, które wiąże się z niewystarczającą jakością filmu łzowego pokrywającego oko. Efektem jest zespół nieprzyjemnych objawów, jak suchość oka, uczucie swędzenia i pieczenia a w dłuższej perspektywie pogorszenie wzroku. Oto 5 faktów dotyczących profilaktyki ZSO.

Jak radzić sobie z zespołem suchego oka? Oto kilka faktów na temat tej choroby, które pozwolą ci na skuteczne przeciwdziałanie jej objawom.

1. Krople do oczu pomagają

Krople na suche oko mogą być bardzo skutecznym sposobem walki z szeregiem dolegliwości, do których należy: uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami, suche, kłujące, pieczące oczy, a nawet falujący obraz czy kłopoty z ostrością widzenia. Dobrze dobrane krople na suche oko uzupełnią brakujący film łzowy i przyniosą ulgę. Pamiętaj jednak, że w profilaktyce objawów należy działać wielotorowo i robić częste przerwy od ekranu smartfona i komputera, a nie tylko nawilżać oczy sztucznymi łzami.

2. Krople do oczu mogą także szkodzić

Krople na suche oko bardzo pomagają pozbyć się objawów ZSO, ale uwaga! Jeśli skorzystasz z kropli na zaczerwienione oczy, twoje objawy tylko się nasilą. Dzieje się tak dlatego, że krople na zaczerwienienia podnoszą ciśnienie w gałce ocznej. Korzystaj z kropli nawilżających, które uzupełnią film łzowy.

3. Dieta ma znaczenie!

Jeśli chcesz mieć zdrowe oczy, koniecznie wzbogać swój jadłospis o produkty korzystne dla wzroku. Należą do nich kwasy tłuszczowe Omega-3, które znajdziesz w tłustych rybach takich jak makrela, pstrąg, łosoś, sardynka i śledź, a także w roślinnych olejach – na przykład w oleju lnianym. Inną korzystną substancją jest witamina A, którą znajdziesz w marchwi, batatach i dyni.

4. Codzienne nawyki do poprawy

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wzrokiem i raz na zawsze pozbyć się uczucia obecności piasku pod powiekami, przestrzegaj zasad związanych ze zdrowym trybem życia. Wysypiaj się – suchość oczu często jest związana z niedostateczną ilością snu. Pij dużo wody, gdyż oko czasem nie produkuje łez właśnie dlatego, że organizm jest odwodniony. Dużo czasu spędzaj na świeżym powietrzu, a zapewnisz sobie ekspozycję na słońce i pobudzisz produkcję witaminy D.

5. Noś okulary

Noszenie okularów przeciwsłonecznych chroni oczy przed podrażnieniami nie tylko dzięki temu, że zapewnia filtr UV. Także w sezonie jesiennym i zimowym warto nosić okulary jako ochronę przed wiatrem i kurzem. Jeśli natomiast nosisz soczewki kontaktowe i borykasz się z objawami suchego oka, zamiana szkieł kontaktowych na okulary może pomóc ograniczyć skutki przykrego schorzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here