Zdecydowanie jednym z najtańszym, jeśli idzie o analizowania wykonywane prywatnie oraz tym samym, także jednym z niejednokrotnie zalecanym przez specjalistów badaniem laboratoryjnym, jest badanie ogólne moczu. Każda osoba, która chociażby już dostała wyniki z tego doświadczenia oraz chciała dobrze wiedzieć, lub w jej systemie nie dzieje się coś złego, jeszcze przed konsultacją u specjalisty, nie zawsze umie odpowiednio odczytać badanie moczu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odczytać takie właśnie badanie, to zdecydowanie powinieneś przeczytać tenże artykuł.
Badanie ogólne moczu – co się bada
1. Barwa – urochrom, barwnik moczu, daje żółte zabarwienie o innych odcieniach. Zmiana barwy zależy m.in. od kuracji, przyjmowanych preparatów. Czerwona barwa nie musi oznaczać zawartość krwi jednak substancje wydzielane w nadmiarze przez organizm. Brązową powoduje np. bilirubina i związki fenolu (skutek zatrucia ową substancją), czarna może sugerować obecność melaniny.
2. Przejrzystość – winien być łatwy czy lekko opalizujący. Zmętnienie może oznaczać obecność krwinek czerwonych (np. stan zapalny, nowotwór pęcherza), leukocytów oraz bakterii (również pokazują na stan zapalny i soli, np. kwasu moczowego, nabłonków oraz tłuszczu).
3. Ciężar właściwy – norma to 1018-1030 g/l. Powyżej normy – przy wielkich liczbach białka, glukozy czy metabolitów innych preparatów. Zmniejszona gęstość może oznaczać dolegliwości – np. moczówkę prostą lub długotrwałą niewydolność nerek.
4. pH – średnia odpowiednia wartość to 6. Mniej mają osoby spożywające wielkie liczby mięsa. Mocz zasadowy (powyżej 6) – osoby na diecie wegetariańskiej czy mlecznej. Że on także oznaczać podniesiony stopień potasu, długotrwałą niewydolność nerek lub nadczynność przytarczyc, a również jeśli mocz trzymamy za długo w temperaturze pokojowej. pH poniżej 5 może oznaczać odwodnieni czy temperaturę.
5. Urobilinogen – znak ,,+” to dobry wynik, “+++” znaczy żółtaczkę, a brak tej substancji – cholestazę (zastój żółci u kobiet w ciąży).
Interpretacja efekcie analizowania moczu
W moczu potrafią się znajdować komórki nabłonkowe oraz czerwone i białe krwinki. Komórki nabłonkowe potrafią mówić o stanie zapalnym pęcherza czy sugerować uraz nerek. Czerwone krwinki potrafią się dostać do krwi z pochwy z krwią menstruacyjną. Potrafią również oznaczać uraz pęcherza. Duża liczba czerwonych krwinek w moczu informuje o choroby, urazie, guzie, kamicy nerkowej. Podwyższone leukocyty w moczu, a również bakterie sugerują chorobę dróg moczowych, jak na przykład zapalenie pęcherza, lub choroba nerek. Bardzo istotnym parametrem, jest ciężar właściwy, czyli gęstość względna. Jak pokazują rozmaite źródła, wyniki moczu w normie wskazują ciężar o gęstości od 1,005 do 1,030 lub z 1,025 do 1,035 g/cm3. Za niska gęstość moczu, zbliżająca się do gęstości wody (1,000 g/cm3) może być oznaką tego, iż w swym moczu znajdują się niewłaściwe substancje, jak także jeśli idzie o osoby, jakie nie mają kłopotu z nerkami, że być to symptomem odwodnienia. W badaniach ogólnych moczu wychodzi także stopień białka, które wedle normy winno być nieobecne. jest znacznie innych etiologii, czemu białko pojawia się w moczu, potrafią stanowić toż, na przykład nowotwory, dolegliwości nerek, dróg moczowych, układu krążenia oraz krwi.