BCAA

BCAA to dokładnie aminokwasy rozgałęzione, które konieczne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególną rolę odgrywają w ramach redukcji tkanki tłuszczowej oraz budowania masy mięśniowej. Niestety izoleucyna, walina oraz leucyna są aminokwasami, których organizm nie jest w stanie produkować samodzielnie. Konieczne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem. Nie należy to do najprostszych, ponieważ mało produktów posiada ten aminokwas. Dlatego właśnie, osoby będą na odpowiedniej diecie, chcące schudnąć lub poprawić wygląd swojej masy mięśniowej sięgają po suplementy diety.

Należy jednak pamiętać, aby kupować je zawsze w sprawdzonych źródłach.

Czym jest BCAA?

BCAA jest skrótem od angielskiej nazwy brain chain amino acids. Są to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, czyli leucyna, walina oraz izoleucyna. Do rozkładu tych aminokwasów dochodzi w tkance mięśniowej, a nie w wątrobie. Przyjmowanie suplementu BCAA nie obciąża więc układu pokarmowego, ale działa aktywizująco na mięśnie. Zostało udowodnione, że przyjmowanie BCAA przez sportowców ma wpływ na ich lepszą formę. Dzięki nim można wydłużyć treningi, ale też mogą być one bardziej intensywne. Co więcej, regularne przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz wpływa na przyspieszoną budowę tkanki mięśniowej.

BCAA stosowanie i właściwości w treningu

Kiedy można stosować BCAA?

Wiemy już, że BCAA mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Polecane są one do stosowania w okresie około treningowym. Najlepsze efekty uzyskuje się, przyjmując aminokwasy przed treningiem i po jego wykonaniu. Istnieją także zwolennicy stosowania aminokwasów rozgałęzionych w trakcie sesji treningowej, dzięki czemu energia dostarczana jest do mięśni przez cały trening. Brak uczucia zmęczenia wpływa na wydłużenie czasu ćwiczeń, a także dodaje na tyle energii, że trening ten może być bardziej intensywny.

BCAA a białka pochodzenia pokarmowego

Ciekawe jest, że około 15% białka zawartego w BCAA pochodzi z naturalnych produktów spożywczych. Dlatego też istnieje możliwość przyswajania tego samego białka z produktów żywnościowych. Jednak sportowcy deklarują, że skondensowana dawka BCAA jest świetnym rozwiązaniem ze względu na łatwość przyswajania i szybkie efekty.

Zalety aminokwasów BCAA

BCAA, czyli rozgałęzione aminokwasy są jednym z najczęściej stosowanych suplementów. Ich zalety mogą zauważyć przede wszystkim osoby aktywne, które uprawiają dużo sportu i prowadzą aktywny tryb życia. BCAA pomagają: zmniejszyć katabolizm mięśniowy, przyspieszyć odnowę powysiłkową, zmniejszyć zmęczenie, a także niektóre bolesność. Poprawiają ogólny rozwój fizyczny – przyczyniają się do odczuwania zmniejszonego zmęczenia i szybszej oraz efektywnej budowy tkanki mięśniowej

Szczególnie ważne jest to, że BCAA wspomaga spalanie tłuszczu, dlatego polecane jest nie tylko przez zawodowych sportowców, ale także dla osób, które postanowiły zmienić swoją sylwetkę i zrzucić trochę kilogramów przy pomocy ćwiczeń fizycznych. Jak widać korzyści, jakie niesie ze sobą suplementacja są bardzo duże. BCAA jest niezwykle cenne dla wszystkich, którzy są aktywni fizycznie i pragną tą aktywność utrzymać.

Jakie preparaty BCAA wybrać?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór suplementów zawierających aminokwasy rozgałęzione egzogenne. Warto zwrócić uwagę, które z nich posiadają jakie składniki, ponieważ i one są zróżnicowane w zależności od rodzaju BCAA. Idealnie nadają się do stosowania w okresie około treningowym, ponieważ zapewniają doskonałe wsparcie dla mięśni. Aby wybrać najlepszy preparat dla siebie, najlepiej dokładnie zapoznać się z opisami suplementów. W razie potrzeby można umówić się na wizytę z dietetykiem, które podpowie, jaki dokładnie suplement BCAA kupić i stosować pod kątem określonych potrzeb i oczekiwań związanych z treningami. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że suplementacja nie jest w w stanie zastąpić właściwego odżywiania się, dlatego powinna być jedynie wsparciem do konkretnej diety a nie jej zamiennikiem. Suplementy zatem należy rozsądnie dawkować, najlepiej pod okiem specjalisty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here