Co lepsze: kapsułki czy płyn do prania?

Do wykonywania standardowego prania w pralkach automatycznych stosuje się dzisiaj rozmaite preparaty. Są to klasyczne proszki, ale także kapsułki oraz żele. W niniejszym poradniku skoncentrujemy się natomiast na charakterystyce, a w zasadzie porównaniu wad i zalet kapsułek i płynów. O nich więcej poniżej. Zapraszamy do lektury.

Środki czyszczące

Jeszcze kiedyś mieliśmy do wyboru tylko całą masę proszków do prania, które nie były nawet podzielone na kategorie. Podział przyszedł z czasem, kiedy to wykształciły się warianty do prania ubrań białych oraz kolorowych. Takie środki higieniczne są oczywiście po dziś dzień, ale trzeba wiedzieć, że to nie jedyne możliwe rozwiązania. Dodatkowo występują także żele, płyny, kapsułki oraz orzechy i chusteczki, jakie będą nie tyle czyściły same w sobie, co ułatwiały i udoskonalały proces pielęgnacji naszych tkanin. W jaki sposób to następuje?

Otóż przykładowo wyżej wymienione chusteczki uniemożliwiają doprowadzenie do farbowania, przebarwień, gruntowniej pozbywają się brudu. Są one także po to, aby intensyfikować kolory oraz wybielać. Jeszcze czymś innym, poza płynami do prania, są też płyny do płukania, stosowane często przy praniu ręcznym.

Zalety i wady kapsułek do prania ubrań

Są one dość kosztownym rozwiązaniem, na pewno mniej wydajnym, a przez to droższym niż płyny, których w pojedynczych opakowania jest po prostu znacznie więcej. Niemniej jednak kapsułki zaczynają w polskich gospodarstwach domowych wraz z biegiem czasu dominować, a to z tego względu, że nie trzeba się z nimi fatygować przy praniu. Nie wysilamy się, bo przecież wrzucamy kulkę do bębna i po kłopocie.

Następny krok to już tylko wybór odpowiedniego programu czyszczenia. Jest na rynku cała masa produktów dwa w jednym, które nie tylko mają na celu usuwać brud i odświeżać ubrania, ale także mają w sobie wybielacz i wyżej przybliżone płyny do płukania o właściwościach zmiękczających.

Co lepsze: kapsułki czy płyn do prania?

Takie preparaty są zatem swego rodzaju formą oszczędności, co więcej są one higieniczne – to zwarta substancja, która nie rozlewa się, nie odbarwia, nie jest podatna na zabrudzenia, zakurzenie itd. Nie trzeba po niej sprzątać jak po zwykłym proszku, który się łatwo rozsypuje.

Nie trzeba także pilnować czy nie dojdzie do przelania płynu w dozowniku. Po zastosowaniu kapsułek brak smug na ubrania, co jest częstym niestety zjawiskiem wtedy, kiedy stosujemy zwyczajne proszki. Lekkie i poręczne jest też ich opakowanie. Niestety co do wad, poza ewentualną ceną jednoskładnikowych kapsułek, jest także to, że mają one zastosowanie jednorazowo, a proszku jest więcej, podobnie płynu.

Zalety i wady płynów do prania ubrań

Są one popularniejsze, a to dlatego, że wydziela się ich szereg rodzajów – do ubrań wełnianych, delikatnych, białych i kolorowych, ciemnych. Można je stosować przy używaniu krótkich programów pralek automatycznych. Pozwalają na szybsze rozpuszczenie się w wodzie niż proszek, są tańszym wariantem niż wyżej omówione kapsułki. Jeżeli nie patrzysz na komfort i wygodę prania i możesz pofatygować się i odmierzyć odpowiednią ilość środka czystości do dozownika, nie ma konieczności, abyś wydawał za dużo pieniędzy na wspomniane kapsułki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here