Kiedyś zakup lodówki nie wiązał się z niczym skomplikowanym, w sklepie dostępnych było kilka modeli i nie posiadały one odmiennych funkcji. Dziś, udając się do sklepu, czeka nas prawdziwy zawrót głowy. Wybieramy nie tylko rozmiar i kolor, ale także dodatkowe funkcje. Ważne jest dla nas również to, aby nie była droga. Jak więc powinny przebiec jej poszukiwania?

Przede wszystkim – wielkość lodówki

Musimy wziąć pod uwagę liczbę osób, która znajduje się w domu, a także częstotliwość zakupów. Pamiętajmy, że rzadsze a większe zakupy oznaczają konieczność posiadania większej lodówki. Jeśli jednak robimy kilka razy w tygodniu zakupy bieżących produktów wtedy lodówka może być mniejsza.

Należy też przewidzieć co najczęściej kupujemy. Jeśli w lodówce będziemy przechowywać dużo napojów musimy znaleźć taką, która będzie miała miejsce na butelki. Z kolei gdy kupujemy dużo warzyw i owoców warto, by miała więcej szuflad.

Niezbędne elementy każdej lodówki

Możemy przebierać w dodatkowych funkcjach, które ułatwią nam życie, lecz niektóre są obowiązkowe i muszą znaleźć się w każdej lodówce:

  • pojemne szuflady na warzywa i owoce,
  • zdejmowane drzwi, które możemy zamontować na prawo lub lewo, w zależności od układu naszej kuchni,
  • regulowane nóżki, które bardzo ułatwią poziomowanie lodówki podczas jej ustawiania,
  • półki na drzwiach, w których umieścimy jajka, puszki, słoiki, czy mleko, powinny być one regulowane na różnych wysokościach,
  • balkonik na duże butelki.

Wentylator – obecny!

Dobrze, jeśli nasza lodówka będzie wyposażona w wentylator, który odpowiada za utrzymanie takiej samej, stałej temperatury w całej komorze. Bez względu na to gdzie umieścimy dany produkt będzie on chłodzony tak samo.

W przypadku, gdy nie posiadamy wentylatora musimy wiedzieć, gdzie znajdują się miejsca cieplejsze i chłodniejsze w naszej lodówce i odpowiednio rozłożyć produkty. Na górnej półce powinny znajdować się gotowe potrawy, na kolejnej – nabiał oraz konserwy, trzecia półka powinna być przeznaczona na wędliny i mięso, a szuflady na owoce i warzywa.

Wielkość zamrażarki

Tutaj należy wziąć pod uwagę nasze możliwości kulinarne, a także ilość osób w domu. Jeśli mieszkamy samotnie lub z jedną osobą, nie potrzebna nam zamrażarka wielkich rozmiarów. W przypadku, gdy jest nas więcej można nad tym pomyśleć.

Gdy chodzi o wielkość zamrażarki pomyślmy, czy często zdarza nam się robić jedzenie w większych ilościach. W takich przypadkach często część zjadamy, a resztę mrozimy. Jeśli mamy też własny ogródek to chętnie przechowujemy własne mrożonki, wtedy spora zamrażarka na pewno się przyda.

Jaka ilość agregatów?

Tutaj musimy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Jeśli zdecydujemy się na chłodziarko-zamrażarkę z dwoma agregatami możemy wtedy z jednej części urządzenia korzystać, a drugą wyłączyć – w ten sposób oszczędzamy energię oraz pieniądze.
  • Sprawdza się to również podczas dłuższej nieobecności w domu, gdy zamrażarkę z zapasami możemy pozostawić włączoną, a wyłączyć pustą chłodziarkę.
  • Lodówki z dwoma agregatami są nieco droższe, ale bardziej praktyczne i energooszczędne, warto więc rozważyć taką opcję.
  • Ponadto takie urządzenia posiadają dwa termostaty, czyli osobno ustawiamy temperaturę w zamrażarce oraz chłodziarce.

Przydatne funkcje niedrogich lodówek

Takie lodówki wbrew pozorom mogą posiadać wiele rozmaitych udogodnień. Zwróćmy uwagę na przykład na klasę energetyczną. Te, oznaczone literą A są najwyższą klasą, z kolei C – najniższą.

Kolejną funkcją wartą uwagi jest automatyczne rozmrażanie. Odbywa się ono raz na jakiś czas, automatycznie i polega na spływaniu wody z rozmrożonego lodu po ściankach komory do rynienki,  a następnie jej wyparowaniu. Co lepsze, temperatura w lodówce cały czas jest taka sama.

Przyda się również system no-frost, czyli bezszronowy, dzięki któremu ścianki zamrażarki nie pokrywają się szronem, a produkty nie sklejają się ze sobą – niektóre tańsze modele także ją posiadają.

Niektóre lodówki mają funkcję szybkiego zamrażania, przydatne jest to szczególnie latem przy szybkim schłodzeniu napojów lub przygotowaniu lodu. Warto mieć także dodatkową podwieszaną półkę na butelki.

Ważny jest także akumulator zimna, który pozwala utrzymać chłód w lodówce, gdy zabraknie zasilania. Możemy je również wyjąć z lodówki i zabrać do turystycznej lodówki.

Ile za taką lodówkę zapłacimy?

Chcąc wyposażyć się w dobrej jakości, markową lodówkę, która posiada kilka dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji, a także dopasowana jest do naszego wnętrza musimy wydać około 2000 złotych. Cena jednak zależna jest od wielu innych czynników, takich jak rozmiar lodówki, a nawet kolor. Jeśli jednak potrzebujemy lodówkę dla całej rodziny a możliwości finansowe są ograniczone, musimy dopasować je do istniejących opcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here