Jajka mogą powodować alergię pokarmową
fot. Pixabay.com

Alergia na białko jajka kurzego występuje dość powszechnie, zwłaszcza u dzieci. Tymczasem jajka są pełne wartości odżywczych i są bardzo zdrowe. Zwłaszcza te z chowu ekologicznego. Warto więc wiedzieć, czym zastąpić to bezcenne źródło witamin i minerałów, aby nie brakowało ich w diecie. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze zamienniki jajek.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/nie-mozesz-jesc-jajek-sprawdz-czym-mozesz-je-zastapic/

Kiedy nie możemy jeść jajek?

Najważniejszą przyczyną eliminacji jajka kurzego z jadłospisu jest alergia pokarmowa. Najczęściej występuje ona u dzieci. Objawia się wówczas wysypką lub zaczerwienieniem na twarzy, w okolicach brody i policzków. Ale może również przybrać silniejszą postać, której towarzyszą bóle brzucha i nudności. Często alergia ta mija z wiekiem, ale niejednokrotnie dotyka też dorosłych. Osoby dorosłe zaś reagują na białko wymiotami, bólem brzucha lub biegunką. W skrajnych przypadkach pojawia się zapalenie spojówek oraz problemy z oddychaniem.

Warto jednak wiedzieć, że jajka są źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm ludzki. Ponadto zawiera minerały takie jak potas, magnez, fosfor, żelazo, miedź oraz witaminy A, D i K.

Czym zastąpić jajko?

Składniki odżywcze, które dostarczamy organizmowi wraz z jajkiem, należy zastąpić, jeśli mamy trudności z jego tolerowaniem. Najpopularniejszymi zamiennikami białka są:

  • siemię lniane – nasiona mają liczne właściwości prozdrowotne oraz dużą wartość odżywczą. Siemieniu przypisuje się właściwości antynowotworowe. Możemy przygotować z niego ciasto, pieczywo, a nawet kotlety.
  • żelatyna – z powodzeniem zastąpi jajko w wypiekach, masach i innych słodkościach.
  • masło orzechowe – dwie łyżki masła zastąpią jedno jajko w deserach i wypiekach.
  • zmielone płatki owsiane – robimy z nich kleik, zalewając wodą i zostawiając je do napęcznienia.
  • banany – szczególnie te najbardziej dojrzałe. W połączeniu z puree jabłkowym nada gęstości masie oraz spoi wypieki podczas pieczenia.
  • woda po ciecierzycy z puszki – można z niej ubić pianę, dokładnie taką, jak ta z jajek. Przyda się do robienia omletów, pieczenia biszkoptów, słodkich bezów, muffinek, ciastek.

Zobacz też: http://www.snikersik.pl/czym-zastapic-krowie-mleko/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here