Ogród to wspaniała wizytówka naszego domu i nas samych. Kolorowy, pachnący i idealnie przycięty świadczy o naszej staranności, zamiłowaniu do szczegółu i uwielbieniu przyrody. W takim ogrodzie szczególnie latem warto spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jak zadbać o niego każdego dnia?

Codzienne podlewania i napowietrzanie

Latem podlewaj ogród codziennie. Najlepiej zrobić to w porze wieczornej – przy dużych upałach kontakt z zimną wodą może wręcz oparzyć Twoje rośliny. Do podlewania używaj konewki lub węża ogrodowego albo postaw na specjalne zraszacze, które mogą działać automatycznie. To świetne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżasz na wakacje i nie masz komu zostawić ogrodu pod opieką. Obok podlewania bardzo istotnym jest też zabieg napowietrzania gleby. Możesz kupić specjalne buty z kolcami, w których będziesz spacerować po murawie albo postawić na sprawdzone już widły. Wbijanie ich na kilka centymetrów w ziemię pozwoli jej lepiej oddychać i łatwiej też chłonąć wodę.

Cotygodniowe koszenie trawy i żywopłotu

Obok podlewania i napowietrzania bardzo ważne jest też cotygodniowe koszenie trawy. Najlepiej robić to w dwóch etapach – w pierwszym ustawiać kosiarkę na strzyżenie wysokiej trawy, w drugim – na strzyżenie krótkiej. Regularne „czesanie” trawnika pozwoli mu się zazielenić i zagęścić. Nie zapomnij też o systematycznym przycinaniu żywopłotu. Zasada jest taka sama – im więcej poświęcisz mu uwagi tym piękniej wyrośnie. Używaj do tego dobrze naostrzonego sekatora.

Chwasty, ślimaki, mszyce i krety

W naszych ogrodach często możemy natrafić na szkodniki, które psują nie tylko estetykę, ale też zagrażają naszym roślinom i drzewom. Estetyczny ład zaburzają np. chwasty. Należy więc regularnie je wyrywać, najlepiej przekopując ziemię i wybierając z niej kłącza, korzenie i złogi. Jeśli jednak masz duży ogród lepiej sprawdzi się u Ciebie opryskiwanie go herbicydem. Obok chwastów pamiętaj też o obecności kretów, ślimaków czy mszyc. Aby skutecznie pozbyć się kretów należy w pobliżu ich kretowisk rozłożyć skórki z cytryny albo czosnku. Krety bardzo nie lubią tego zapachu i z pewnością szybko wyniosą się z Twojej działki. Mszyce z kolei nie lubią ziół. Wylany w odpowiednie miejsce napar z krwawnika pospolitego czy pokrzywy skutecznie je odstraszy. W przypadku ślimaków problem będzie nieco większy. Na krótką chwilę pomoże ochrona niektórych roślin poprzez wysypywanie trocin, igliwia sosnowego czy plew jęczmiennych albo żytnich, ale jest to jedynie budowanie zagrody między ślimakiem a rośliną. Więcej przydatnych informacji o ślimakach znajdziesz w poradniku – ślimaki w ogrodzie – jak je zwalczyć?

Regularny przegląd roślin i drzew

To kolejna rzecz, o jakiej musisz pamiętać, by móc cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem. Sprawdzaj, czy Twoje rośliny i drzewa nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Obserwuj, czy nie schną lub nie stały się bardziej łamliwe. Zwiędłe, brązowe i przeschnięte kwiaty obcinaj – w ich miejscu wkrótce wyrosną nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here