Wzrost konkurencyjności spowodował, że dzisiejsze przedsiębiorstwa, aby utrzymać wysoką pozycję na rynku, muszą wykazywać się elastycznością. Obecnie odchodzi się od modelu firmy, której struktura obejmowała wszystkie jej funkcje. Dlatego też w ostatnich latach wśród przedsiębiorców bardzo popularne stało się korzystanie z usług outsourcingowych.
Na czym polega outsourcing?
Najprościej rzecz ujmując, outsourcing jest to wydzielenie ze struktury przedsiębiorstwa jakiejś jego funkcji i przekazanie jej do realizacji innej firmie. Dzięki temu osoby zarządzające danym przedsiębiorstwem mogą skupić się na kluczowej działalności swojej organizacji. To z kolei sprawia, że cała firma może pracować sprawniej i wydajniej.
Jakie funkcje można „oddać” firmie zewnętrznej? Do najczęściej przekazywanych obszarów należą: księgowość, sprawy kadrowe, obsługa prawna, audyt oraz obsługa informatyczna. Jak korzystne jest to rozwiązanie najlepiej zrozumieć analizując na przykład outsourcing księgowy.
Korzyści wynikające z outsourcingu księgowości
W momencie, kiedy dane przedsiębiorstwo decyduje się na przekazanie innej firmie swoich spraw księgowych, automatycznie obniża swoje koszty. Godząc się na stałą ryczałtową opłatę za obsługę zewnętrzną, może jednocześnie zrezygnować z utrzymywania u siebie ludzi, sprzętu, a także pomieszczeń, które użytkowane były na potrzeby księgowe.
Firmy zajmujące się outsourcingiem dbają o to, żeby zatrudniać specjalistów w dziedzinie księgowości. Pracujące dla nich osoby mają duże doświadczenie w swojej branży i rzadko popełniają błędy. Jeżeli jednak pojawią się jakieś nieprawidłowości w prowadzonej przez nie dokumentacji, to outsourcing księgowy oznacza, że to firma zewnętrzna bierze za nie całą odpowiedzialność karną i cywilną.
Na co warto zwrócić uwagę?
Wielu przedsiębiorców ma jeszcze obawy przed korzystaniem z outsourcingu funkcji księgowych. Wybierając firmę świadczącą tego typu usługi warto zwrócić uwagę, czy posiada ona odpowiednio wysoką polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej.
Outsourcing to stosunkowo nowa forma współpracy pomiędzy firmami. Należy pamiętać, że ma ona charakter relacji długoterminowej. Warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego partnera do tej relacji. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo, że obie strony będą zadowolone ze współpracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC