Kuchnia otwarta na salon: jak ją urządzić?

Jeżeli decydujesz się na nowoczesne budownictwo, prawie zawsze w projekcie swego przyszłego domu czy też mieszkania, dostępne będą kuchnie otwarte na salon. Generalnie, na dzień dzisiejszy, jest to już swego rodzaju standard i nie powinno to nikogo dziwić.

Zanim jednak zdecydujesz się na taką kompozycję wewnątrz swego domostwa, koniecznie powinieneś poczytać nasz wirtualny poradnik, w którym udzielimy Ci skutecznych porad na temat planowania przestrzeni z otwartą kuchnią.

Kuchnia otwarta przydaje się z wielorakich powodów.

Po pierwsze pozwala na to, żeby znacząco zwiększyć powierzchnię. Wydaje się, że nasz dom czy mieszkanie, nieprzedzielone drzwiami między salonem a kuchnią jest po prostu o wiele większe. Robi się znacznie przestronniej. Ponadto możemy także więcej czasu spędzać wszyscy razem.

Lokatorzy przebywający w kuchni mają stały kontakt z tymi, którzy siedzą w salonie i odwrotnie. To bardzo dobre rozwiązanie dla polepszenia wzajemnych relacji. Niestety są i wyraźne minusy takich kombinacji, a mianowicie- trzeba uważać, bo jak się piecze czy gotuje, zapachy wydobywają się na cały dom, już nawet nie tyle na salon, co i na przedpokój.

Jeżeli otwierasz kuchnię na salon, niech stanowią one zgraną całość, aby wizualnie prezentowały się podobnie stylistycznie i rozmiarowo, to znaczy, aby na przykład nie zostawiać salonu bardzo przestronnego, minimalistycznego w wystrój, z kolei kuchnię zagracać. To zaburzy właściwe proporcje.

Co więcej, nie zapominajmy także o korytarzu, który przy otwartej kuchni też przecież zaczyna mieć większe znaczenie, bowiem wchodzi w skład pełnej aranżacji – jednej wielkiej, kilku pomieszczeniowej. Gdy mowa o dostosowaniu wystroju, to najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego odcienia kolorystycznego na ściany, podłogi, mogą to być wręcz dokładnie te same barwy czy identyczne materiały i farby, z jakich skorzystamy podczas wykańczania domu czy mieszkania.

Sprawdza się także zasada kontrastu, ale jeżeli na nią się decydujemy, to niech to będzie kontrast występujący równomiernie i w salonie, i w kuchni – na przykład przełamanie koloru jakimś silniejszym.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na kuchnię i pokój dzienny w stylizacjach skandynawskiej, na przykład typowo norweskiej, dobrze jest postawić w naszych aranżacjach także na drewniane elementy meblowe, wręcz można pokusić się o wybór rustykalnych szafek, kredensów, komód.

Kuchnia otwarta na salon: jak ją urządzić?

Dla miłośników tego, co nowoczesne świetnie zapowiada się wnętrze kuchnia otwarta plus salon w nurcie minimalistycznym, a także loftowym czy industrialnym. Jest tu pełno surowości, prostoty, ale w tym właśnie tkwi cały urok tych stylizacji. Co więcej, otwarta kuchnia powinna być funkcjonalna, skoro ma łączyć się z salonem i poprzez wyżej wymienione nurty dekoracyjne jak najbardziej taka będzie.

Jest sposobność, aby całkowicie otworzyć kuchnię na salon, ale też pozostawić zaledwie częściowo otwartą powierzchnię. W pierwszym przypadku masz więcej przestrzeni, w drugim natomiast jest niewielki murek, może brak drzwi jasno odgradzających pokój od pokoju, ale zawsze jest to jakaś zasłona, aby na przykład siedzący w salonie nie widzieli, co dzieje się w kuchni, gdzie pałętasz się ze stosem brudnych garnków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here