Olej roślinny – jak jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym

Oleje roślinne to bardzo cenne substancje, które człowiek chętnie wykorzystuje w różnych celach. Dzięki bogatym składnikom wpływają one pozytywnie na pracę naszego organizmu. Dlatego korzystamy z nich zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Jakie odmiany oleju roślinnego są warte uwagi?

Olej roślinny – co warto wiedzieć?

Stosowanie olejów roślinnych kojarzy nam się nierozłącznie ze smażeniem potraw. To bardzo dobre skojarzenie, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Oleje roślinne sprawdzają się także podczas przygotowywania sałatek. Każda odmiana oleju posiada określone właściwości, dlatego sprawdzi się w określonych sytuacjach. Najzdrowsze dla naszego organizmu są te tłoczone na zimno. Zawierają one duże ilości kwasów omega-3 i omega-6. Zapewniają one prawidłową prace naszego organizmu. Do tego rodzaju olejów możemy zaliczyć chociażby olej rzepakowy. Jest on bogaty szczególnie w kwasy omega-3. Poza tym dostarcza także naszemu organizmowi witaminy A,D3,E i K. Olej rzepakowy możemy stosować zarówno w postaci rafinowanej, jak i nierafinowanej.

Oliwa z oliwek – co ją wyróżnia?

W Polsce coraz bardziej popularna jest także oliwa z oliwek. Jej odmiana extra virgin jest najzdrowsza, ponieważ jej kwasowość wynosi zaledwie 0,08%. Dzięki temu oliwa z oliwek pomaga w obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu, poprawia trawienie i obniża ciśnienie krwi. W kuchni możemy także stosować mniej popularne oleje roślinne. Miłośnicy wschodniej kuchni sięgają np. po olej sezamowy. Przysmak japońskiej kuchni jest bogaty w witaminy A,E oraz z grupy B. Inny olej roślinny warty uwagi to olej lniany. Poleca się go szczególnie kobietom. Reguluje bowiem pracę hormonów i poprawia samopoczucie w czasie miesiączki.

Olej roślinny a branża kosmetyczna – co warto wiedzieć?

Branża spożywcza to jednak nie jedyna gałąź przemysłu, w której olej roślinny znajduje  zastosowanie. Wiele jego odmian wchodzi bowiem w skład kosmetyków. Tego rodzaju preparaty są  o wiele bardziej skuteczne. Przede wszystkim wnikają w głąb skóry i zmuszają ją do działania. Kosmetyki zawierające w składzie oleje roślinne i inne naturalne dodatki są w pełni bezpieczne dla organizmu człowieka. Dlatego klienci coraz chętniej sięgają wyłącznie po takie właśnie produkty. Na tej stronie dowiesz się więcej o tym, jakie oleje roślinne są stosowane w branży kosmetycznej http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Wśród najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych są takie odmiany jak macadamia, arganowy, czy masło shea. Każdy z nich nadaje preparatowi określone właściwości. Jedne odpowiadają za redukcję zmarszczek, inne za poprawę jędrności skóry, a jeszcze inne łagodzą stany zapalne, czy pomagają zwalczyć trądzik. Dlatego przed zakupem warto zwracać uwagę na skład kosmetyków. Rezygnacja z preparatów przesiąkniętych chemią przyniesie nam same korzyści. Dlatego nie kierujmy się wyłącznie ceną, tylko sięgajmy po kosmetyki, które rzeczywiście nam pomogą, a nie będą działać wyłącznie powierzchniowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here