Niektórym młodym ludziom wydaje się, że patrząc na dzisiejszy rynek pracy w zasadzie nie ma kierunku studiów, który można by nazwać opłacalnym. Opłacalne kierunki studiów – co to w ogóle znaczy w dzisiejszych czasach: pieniądze, sławę, zapewnione miejsce pracy w wielkiej korporacji czy rozwijanie swoich zainteresowań oraz prawdziwej pasji? Trudno jednoznacznie powiedzieć.
Wciąż do opłacalnych kierunków studiów należą wszystkie studia dające tytuł inżyniera, wszystkie związane z zagadnieniami czysto technicznymi, takimi jak mechanika, elektronika, elektryka, robotyka oraz nowe technologie. Wszystko, co związane jest z światem technologii, z nowoczesnością oraz coraz szybciej i dynamiczniej rozwijającą się zaawansowaną technologią. Przyszłość ma również informatyka oraz programowanie – to właśnie w tych sektorach ogromnie brakuje personelu w wielu szybko rozwijających się firmach, w tym również ogromnych korporacyjnych biurowcach zagranicznych inwestorów, coraz chętniej otwierających swoje oddziały w Polsce.
Opłacalnymi kierunkami studiów okazują się też różnego rodzaju filologie, w tym jeśli bardziej egzotyczne i mniej dotychczas popularne, tym lepiej. Języki obce sprawdzają się zawsze i wszędzie – wiele firm otwiera się dzisiaj na zagraniczne rynki i potrzebuje specjalistów nawet bez doświadczenia, ale właśnie z odpowiednim poziomem znajomości języka. Co ciekawe, brakuje specjalistów nie tylko z językiem szwedzkim czy norweskim, ale też czeskim czy słowackim i pensje w przedsiębiorstwach potrzebujących takich ludzi są wcale niemałe. Jak widać, opłacalne kierunki studiów to nie tylko te przeznaczone dla typowych ścisłowców.
Oczywiście nie mniejszą popularnością, w dodatku słuszną, cieszą się kierunki związane z analizą matematyczną, bankowością oraz finansami. Banki i instytucje bankowe potrzebują coraz większej rzeszy ludzi do opracowywania wniosków i szacunków swoich klientów. Dlatego starają się znaleźć najlepszych kandydatów na odpowiednie stanowiska. Do tego liczą się nie tylko umiejętności, ale faktycznie również rodzaj uczelni, którą dany kandydat ukończył. Im bardziej znana, tym lepiej dla starającego się o posadę.