projektantka

W dzisiejszych czasach profesjonaliści wykorzystują do projektowania odzieży specjalistyczne oraz nowoczesne oprogramowania komputerowe. Choć jeszcze nie tak dawno projektant odzieży powinien być kojarzony z rysunkiem technicznym czy artystycznym. Jednak obsługa takich programów daje nie tylko wygodę, ułatwia tworzenie precyzyjnych projektów, a także pozwala na zaoszczędzenie czasu. Jeżeli interesuje Cie to, w jaki sposób przebiega cały proces projektowania odzieży takimi właśnie oprogramowaniami, koniecznie powinieneś sprawdzić jakie programy są do tego przeznaczone. Okazuje się, że takie oprogramowania różnią się funkcjonalnością, a także typem projektów do jakich są najlepsze.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/projektowanie-odziezy-oprogramowanie/

Jakie istnieją oprogramowania do projektowania odzieży?

Będą to przede wszystkim programy do grafiki wektorowej. Jest to rodzaj grafiki, który polega na składaniu się linii oraz kształtów. W ten sposób nie musimy martwić się o ich jakość, jeżeli zamieniamy ich rozmiary lub pozycję. Takie programy graficzne wykorzystuje się między innymi do tworzenia projektów odzieży oraz dokumentacji technicznej. Specjaliści w dziedzinie odzieżowej wyróżniają trzy główne programy do tego przeznaczone. Są to:

• Adobe Illustrator – świetnie sprawdza się do tworzenia rysunków technicznych modeli przemysłowych, opracowanie modeli bezszwowych, tworzenia jedynie sylwetek oraz materiałów marketingowych.

• Inkspace – jest to oprogramowanie darmowe, równie dobre do tworzenia rysunków technicznych. Jest to popularne narzędzie, możemy udać się na kurs dotyczący szkolenia jego obsługi.

• CoreDRAW – jest to program, który można zakupić jednorazowo za około 3200 zł, a także wykupić go jako roczną subskrypcję za około 1600 zł.

Projektowanie odzieży z programem typu CAD

Skrót CAD oznacza z angielskiego „computer aided design”. Polega on przede wszystkim na połączeniu procesu produkcji projektowania odzieży. Za ich pomocą dokonuje się rysunków czy szablonów dla odpowiednich krajów. Wielką zaletą jest zdolność do optymalizacji ilości stosowanych materiałów. Program oblicza precyzyjnie użytą powierzchnię materiałów, zauważa każdy nadmiar oraz poprawi niedociągnięcia za człowieka. Polecanymi tytułami oprogramowania typu CAD będą między innymi: Optimex, Gerber, StyleCAD,ReachPeace, Modaris, InvenTex. 

Wadą, która zdecydowanie ogranicza korzystanie z usług takich programów jest przede wszystkim ich wysoka cena. Ceny zaczynają się od 10 do 15 tys zł, a za szersze licencje możemy zapłacić nawet ponad 100 tys zł. 

Zobacz też: http://www.zdrowienatopie.pl/atuty-oraz-trudnosci-w-zawodzie-kosmetyczki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here