Otwórz się na przygodę. Islandia dla każdego

Północna Europa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Kraje nordyckie słyną zarówno z magicznego klimatu, jak i pełnych dzikiej natury przestrzeni do wypoczynku. Biura podróży i strony podróżnicze prześcigają się z pomysłami na wycieczki do Norwegii czy Szwecji. Ale to Islandia stanowi lodową perłę Północy.

Islandia – wycieczka

„Islandia pełna jest muzyki. Wiatr zmienia tu dźwięk w wiersz bez rymów i rytmu. Ziemia pulsuje. (…) Podobno tutejsze kamienie szepczą. Nawet w ciszy, bezwietrznej i z pozoru martwej, słychać wyraźnie, że nie jesteśmy tu sami”. Te słowa otwierają książkę „Szepty kamieni” Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka, którzy spędzili wiele czasu w opuszczonych i zapomnianych zakątkach Islandii. Książki inspirowane krainą owiec – od powieści po reportaże – można znaleźć w księgarniach i bibliotekach. Islandia z małego kraju, który da się przejechać autem wzdłuż i wszerz, stała się modnym punktem docelowym. Szybki wypad na weekend do zatłoczonego Reykjavíku? Czemu nie! A może nocleg pod gołym niebem i kolektywne podziwianie zorzy polarnej? Kraj ognia i lodu pobudza wyobraźnię i namawia do przełamywania rutyny. Tutaj można zaszaleć.

Islandia – podróż życia

Wyspę można zwiedzać na własną rękę, ale czemu nie skorzystać z doświadczenia zaprawionych w bojach podróżników? W sieci natrafisz na wiele blogów poświęconych ekstremalnym albo co najmniej niestandardowym wycieczkom. Obowiązkowym punktem jest dotarcie do Złotego Kręgu – popularnej trasy turystycznej wiodącej przez południowo-zachodnią część kraju. Jeśli już tam będziesz, koniecznie odwiedź park narodowy Thingvellir, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To unikalna możliwość postawienia stóp na styku dwóch płyt tektonicznych: eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej. W ramach Złotego Kręgu odwiedzić można słynne gejzery Geysir i Strokkur oraz Gullfoss, czyli złoty wodospad.

Warto zawędrować na najdalsze krańce Islandii, aby odetchnąć czystym powietrzem i nacieszyć się widokiem skalistych Fiordów Zachodnich. Zachwycają nie tylko prawdziwie dziewiczą naturą, ale surowym i dzikim krajobrazem. W Latrabjarg, miejscu wysuniętym najdalej na zachód Europy, mając odrobinę szczęścia można spotkać skupiska uroczych ptaków o nazwie maskonury. Będąc tak daleko od cywilizacji, a tak blisko morza, grzechem byłoby ominąć tutejsze plaże. Tym bardziej, że niedaleko stąd do Czerwonej Plaży (Red Sand), słynącej ze zmieniającego barwę piasku.

Na południe warto się wybrać przede wszystkim ze względu na Vatnajökull. Jest największym w kraju i jednym z największych w Europie lodowców, a pod jego kopułą drzemie ogromny aktywny wulkan. U stóp gór Eyjafjöll można zażyć kąpieli w Seljavallalaug, najstarszym basenie geotermalnym w Islandii. Choć dotrzeć tam to nie lada wyczyn.

Islandia to kraj dla tych, którzy docenią jego estetyczne walory, ale również miejsce stworzone do aktywnego odpoczynku. Możesz postawić na sprawdzone biura podróży, możesz też podjąć ryzyko i otworzyć się na prawdziwą przygodę.

www.mojpodroznik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here