Gdy kobieta podejmuje decyzję o pierwszej ciąży, w jej głowie pojawia się wiele znaków zapytania. Jednym z nich jest obawa o utratę aktualnej pracy, gdy ta tylko ogłosi pracodawcy, że spodziewa się dziecka. Jakie kwestie prawa pracy powinna znać każda ciężarna, aby nie dać się oszukać?
Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/prawo-pracy-a-ciaza/
Prawo pracy kobiet w ciąży
Każda z pań, która spodziewa się dziecka lub planuje ciążę, powinna dobrze zapoznać się z art. 177 kodeksu pracy. Są w nim jasno zapisane zasady, które chronią ciężarną przed utratą etatu.
- Pewna praca – kobieta w trakcie trwania ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego nie może otrzymać od pracodawcy wypowiedzenia, z wyjątkiem sytuacji, w której ciężarna wyraźnie działała na niekorzyść firmy.
- Przedłużona umowa – kobieta, która posiada umowę na czas określony, ma prawo do jej przedłużenia w przypadku, gdy jej termin upłynąłby po 3 miesiącu ciąży. W takiej sytuacji umowa zostaje automatycznie wydłużona co najmniej do czasu porodu.
- Świadczenia w przypadku upadłości – jeśli pracodawca ogłosi upadłość swojej firmy, ciężarnej będącej na etacie przysługuje rekompensata finansowa. Jest to jednak opcja dla kobiet niemających możliwości zapewnienia innego etatu.
Kodeks pracy nie chroni ciężarnych będących na okresie próbnym krótszym niż miesiąc lub w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem.
Jakie jeszcze prawa w pracy przysługują kobietom w ciąży? Panie spodziewające się dziecka nie mogą podnosić zbyt dużych ciężarów – mogą dźwigać na etacie do 3 kg, a w pracy dorywczej do 5 kg –.oraz wykonywać niebezpiecznych poleceń – całkowity zakaz pracy z toksycznymi i rakotwórczymi substancjami oraz obcowania ze zwierzętami zakażonymi chorobami zakaźnymi. Dodatkowo ciężarne nie mogą mieć nadgodzin, pracować w godzinach nocnych i być wysyłane w dalsze delegacje.
Zwolnienie lekarskie w ciąży
Jeśli kobieta jest ubezpieczona, przysługuje jej prawo do L4. Zwolnienie lekarskie może wypisać dowolny lekarz na okres do 270 dni. W ramach L4 ciężarna powinna otrzymywać całość swojego dotychczasowego wynagrodzenia, jeśli otrzyma zaświadczenie o niezdolności do pracy w okresie ciąży. Kobieta w stanie błogosławionym powinna dostarczyć swojemu pracodawcy L4 maksymalnie do 7 dni od jego wydania.
Zobacz także: http://www.snikersik.pl/czym-sie-kierowac-podczas-decyzji-o-macierzynstwie/