szparagi

Sałatka szparagowa – składniki

  1. 300 g białych szparagów
  2. 300 g zielonych szparagów
  3. sól
  4. 1,5 łyżeczki cukru
  5. 250 g pomidorów koktajlowych
  6. 1/2 pęczka koperku
  7. 4 łyżki oleju słonecznikowego
  8. 2 łyżki octu balsamicznego, z białego moszczu gronowego
  9. czarny pieprz
  10. 4 bagietki

Sałatka szparagowa – przygotowanie

Szparagi myjemy. Białe szparagi obieramy całe, zielone na jednej trzeciej długości, zdrewniałe końce usuwamy. Białe szparagi gotujemy we wrzącej wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki soli i cukru przez 15 minut, zielone dodajemy na ostatnie 8 minut. Pomidory koktajlowe myjemy i kroimy w ćwiartki. Końcówki koperku obrywamy, drobno siekamy. Mieszamy z olejem, 1 łyżką wody, pieprzem, 1/2 łyżeczki soli i pozostałym cukrem. Bagietki pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 200°C przez 8-10 minut. Szparagi wyjmujemy, przelewamy zimną wodą i osączamy. Układamy na talerzu, posypujemy ćwiartkami pomidorów, skrapiamy sosem winegret. Podajemy z bagietkami.

sałatka szparagowa - przepis na pyszne danie

Szparagi – rodzaje

  1. szparagi zielone – ich wypustki wyrastają wysoko nad powierzchnię ziemi i pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. Zielone szparagi są najcieńsze ze wszystkich odmian, bardziej aromatyczne, ostre i wyraziste w smaku. Zielone szparagi są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń. Szparagi zielone są uprawiane na większości amerykańskich upraw. Popularność zyskały także we Francji
  2. szparagi białe rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne, w związku z tym nie mogą wytwarzać żadnego barwnika. Są średniej grubości i charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem. Białe szparagi są twardsze od zielonych, w związku z tym przed gotowaniem należy je obrać, przez co tracą cenne wartości odżywcze. W Polsce białe szparagi są uprawiane w Wielkopolsce.
  3. szparagi fioletowe rosną tylko kilka centymetrów nad ziemią i posiadają grubą łodygę o barwie purpurowo-fioletowej. Fioletowe szparagi różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Ta odmiana szparagów jest trudna w uprawie, ponieważ mogą one rosnąć jedynie przez krótką chwilę i należy je zebrać, zanim pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. W związku z tym spotyka się je dość rzadko (głównie w Anglii i we Włoszech).

Szparagi – właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne szparagów to przede wszystkim:

  • szparagi zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych,
  • szparagi, dzięki zawartości błonnika, poprawiają pracę układu pokarmowego,
  • szparagami mogą się objadać osoby z nadciśnieniem, gdyż mało w nich sodu,
  • szparagi są łagodnie przeczyszczające i moczopędne, dlatego w szybkich dietach oczyszczających, np. diecie cytrusowej, zaleca się picie wody,
  • szparagi zawierają związki purynowe, których nie powinny zażywać osoby z dną moczanową i chorobami nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here