Budowa domu – samodzielne układanie paneli to nic trudnego!

Standardem w dziedzinie wykończenia obiektów mieszkalnych okazuje się zastosowanie paneli. Są one zróżnicowane cenowo, bardzo stylowe, dostępne w rozmaitych aranżacjach, wzorach i fasonach, ale nie zawsze musimy decydować się od razu na ich montaż przez ekipę realizującą układanie paneli.

Równie dobrze możesz poczytać nasz poradnik i dowiedzieć się, jak się tych prac podjąć samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to nie lada wyzwanie, tak jakby to mogło wyglądać na pierwszy rzut oka.

Zacznijmy jednak od krótkiej charakterystyki.

Najbardziej powszechny rodzaj podłóg w sypialniach, salonach czy korytarzach, a od pewnego czasu także i kuchniach to panele laminowane. Są one tak samo, o ile już nie częściej, wybierane niż deski czy klasyczne płytki ceramiczne. Powodem tego jest ich stosunkowo niska cena, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo są efektywne, wytrzymałe oraz trwałe.

Wybierając panele powinniśmy przede wszystkim zweryfikować dokładnie parametry. Musimy zatem postawić na to, aby były solidne, żeby nie były zbyt słabej jakości, kiedy mają być elementem wyposażenia naszych głównych pomieszczeń domowego użytku. Pamiętaj, że takich podłóg nie uda się odnowić.

Nie można ich odświeżać, cyklinując, jak ma to miejsce w przypadku standardowych desek czy parkietu. Warto zatem, inwestując w ten rodzaj paneli, postawić na właściwą klasę ścieralności. Oznacza się ją symboliką AC1-AC5. Jeżeli mowa o mniej odwiedzanych pokojach, takich jak gabinet, gdzie nie przewala się dziennie aż tyle ludzi, wystarczająca będzie klasyfikacja AC3. Salon z klei czy kuchnia to optymalnie AC4.

Kolejna kwestia to grubość paneli, jakie warto aby były w przedziale między sześć a dwanaście milimetrów. Nie zaleca się natomiast mniejszej grubości, bo wtedy łatwo będą takie tworzywa podatne na zniszczenia, jeżeli natomiast będą za grube, to też okażą się niepraktyczne. Kolejna kwestia to system łączenia paneli, od czego zależny jest styl ich montowania.

Do najpowszechniejszych zalicza się takie montaże na klik i docisk, a z klejonych raczej się już wyszło. Ponadto dominują systemy podwójnego kliku oraz klik i dobicie. W kuchniach i łazienkach natomiast przydatne będą bardziej wymagające modele – wodoodporne. Poza tym wybierzmy także modele z folią paroizolacyjna, jakie będą zapewniały odpowiednią osłonę przed wilgotnością.

Budowa domu – samodzielne układanie paneli to nic trudnego!

Co do konkretu związanego z samym montażem paneli tu charakteryzowanych, to są one układane zgodnie z systemem tak zwanych podłóg pływających, co opiera się na nieprzytwierdzaniu ich do powierzchni, ale łączeniu, scalaniu jeden z drugim panelem. Są one umiejscowione najczęściej w kierunku prostopadłym do okna, a dodatkowo wykorzystywany jest do nich właściwy podkład.

Musimy także pamiętać o zachowaniu właściwej szerokości przestrzeni określanych szczelinami dylatacyjnymi. Mają one oddzielać od paneli ściany i na koniec ulegają zatuszowaniu przez listwy przypodłogowe.

Jeżeli chcesz przystąpić do prac związanych z układaniem paneli, powinieneś przez minimalnie czterdzieści osiem godzin trzymać te panele tam, gdzie one będą układane. Optymalna do układana podłóg temperatura to z kolei między osiemnaście a dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here