styl industrialny

Wśród popularnych obecnie aranżacji wnętrz zauważyć można również styl industrialny. W tym artykule podpowiadamy jak urządzić w stylu industrialnym mieszkanie w bloku.

Lubimy ładnie mieszkać. Urządzając nowy dom czy mieszkanie zazwyczaj pragniemy odwzorować pewne podobające nam się wnętrzarskie trendy. Na co dzień oswajamy się z widokiem takich wnętrz w telewizji, w popularnych filmach czy branżowych magazynach oraz portalach internetowych. Styl industrialny wielu inwestorom bardzo się podoba. Dominuje w nim minimalizm kreujący dużą przestrzeń. Praktyka pokazuje, że do stworzenia idealnego wnętrza w stylu loft potrzebne jest stworzenie pewnych warunków architektonicznych. To właśnie dlatego wnętrza w stylu industrialnym łatwiej jest wykonać w dużych wolnostojących domach jednorodzinnych niż w niewielkich mieszkaniach w blokach. Planujesz zakup mieszkania w bloku i marzy ci się styl industrialny?

Architektura w stylu industrialnym

Aby móc stworzyć wnętrze o takim typowo industrialnym charakterze warto poświęcić nieco czasu, aby zrozumieć ideę tego typu projektów. Nurt ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, z okresu, gdy w wyniku recesji upadło wiele zakładów przemysłowych i typowych niewielkich manufaktur. Efektem tego sporo pozostało w kraju kompletnie nie wykorzystywanych dużych, przestronnych budynków. Architekci coraz częściej wykorzystywali tego typu obiekty do tworzenia przestrzeni mieszkalnych. I tak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęły powstawać zupełnie nowe projekty wnętrz dedykowane indywidualnym odbiorcom. Z czasem trend ten zyskał na sile na tyle, że aby móc zamieszkać w takim otoczeniu wielu ludzi specjalnie wdrażało charakterystyczne dla stylu industrialnego rozwiązania w nowym budownictwie. Stąd jeśli pragniemy stworzyć dom, którego wnętrze wykonane będzie od początku do końca w industrialnym stylu, pewne założenia warto uwzględnić jeszcze na etapie wyboru projektu architektonicznego.

Wnętrza przemysłowe charakteryzują się dużą przestrzenią. Pomieszczenia powinny być bardzo wysokie oraz przestronne. Wskazane są również duże przeszklenia. Dla obiektów przemysłowych charakterystyczne są również łatwo widoczne najróżniejsze instalacje. Tego typu elementy również wykonuje się w aranżacjach loftowych. W starych budynkach jednorodzinnych oraz zabytkowych kamienicach tego typu instalacje czasem udaje się uwydatnić skuwając tynk. Natomiast w powstających całkowicie nowych aranżacjach tego typu elementy po prostu należy uwzględnić w wyposażeniu. W praktyce jednak okazuje się, że zastosowanie w tym celu oryginalnych materiałów takich jak stal czy miedź jest dość kosztowne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu elementy wykonać z materiałów będących imitacją – szczególnie, gdy usytuowane one są w zakamarkach pod sufitem.

Styl industrialny – wystrój wnętrza

W wystroju wnętrza na styl industrialny niezbędne są również określonego typu dodatki. Jak wiadomo duszą każdego mieszkania są meble. Warto zatem zadbać, aby również one nawiązywały do omawianego stylu. Meble w stylu industrialnym zazwyczaj wykonane są z metalu oraz drewna (lub materiału imitującego drewno). W meblach tego typu nie wykonuje się raczej dodatkowych żłobień i zdobień, tak aby co do samej formy charakteryzowały się one typową dla wnętrza industrialnego prostotą. Chociaż surowość jest nieodłącznym elementem loftowych i industrialnych aranżacji wnętrz, aranżacje te wcale nie muszą być tak odbierane. Wystarczy uwzględnić odpowiednie dodatki, kluczowymi elementami wyposażenia są właśnie meble. Można je wykonać tak, aby wprowadzały one ciepło do wnętrza. Właśnie taką rolę odgrywa dekor drewna – szczególnie wykorzystanego tak, aby wydobyć z jego faktury ciepłe barwy. W ostatnich latach na popularności zyskuje olejowane drewno w ciepłych naturalnych barwach. Niewątpliwym atutem mebli industrialnych jest ich uniwersalność. Prosta bryła oraz niewyszukane wykończenie sprawiają, że z powodzeniem możemy je wykorzystać nawet wtedy, gdy całkowicie odmienimy aranżację wnętrza.

W stylu industrialnym dużą rolę odgrywają również ściany oraz podłoga. Podłoga jak najbardziej również może być wykonana z ciepłego naturalnego drewna. Znakomicie sprawdzają się pod tym względem olejowane podłogi drewniane DomDębu.pl. Natomiast na ścianie mile widziane będą również materiały tak charakterystyczne dla stylu industrialnego – możemy do nich zaliczyć przede wszystkim cegłę oraz beton. Jeśli nie stać nas na wykonanie takich dekoracji przy użyciu tych materiałów z powodzeniem można zastosować wysoko gatunkową tapetę ścienną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here