oszczedne ogrzewanie

Właścicieli domów oraz mieszkań w aktualnym sezonie grzewczym bacznie zwracają uwagę na zużycie opału. Instalacja grzewcza może generować spore koszty. W tym artykule podpowiadamy co można zrobić, aby zminimalizować wydatki na ogrzewanie.

Nic dziwnego, że w dobie nie odpuszczającej inflacji wiele osób podejmuje rozmaite działania mające na celu optymalizację wydatków z domowego budżetu. Jedną z metod może być inwestycja w rozwiązania, które pozwolą efektywniej wykorzystywać produkowaną przez instalację centralnego ogrzewania energię cieplną. Do instalacji, które są w tym kierunku niezwykle skuteczne należy rekuperacja.

Rekuperacja – sposób na oszczędne ogrzewanie

Chociaż rekuperatory same w sobie nie są urządzeniami grzewczymi, to jednak skutecznie pozwalają ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem. Podobnie jak ocieplenie budynku, tak i rekuperacja przyczynia się do znaczącego obniżenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Według specjalistów z firmy Rekuperatory ASK, skutecznie działająca rekuperacja może ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 40%. Jak to możliwe? Aby to zrozumieć warto zastanowić się nad sposobem działania każdej instalacji wentylacyjnej. Systemy wentylacyjne są nieodłącznym elementem każdego budynku mieszkalnego. Są one odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. Niestety wraz z tym obiegiem tracone są ogromne ilości energii cieplnej. Jak to się dzieje? W łatwy sposób można to zauważyć w okresie silnych mrozów. Poprzez kratki nawiewne czy różne szczeliny do wnętrza mieszkania dostaje się chłodne powietrze z zewnątrz budynku. Powietrze to natychmiast obniża temperaturę panującą w mieszkaniu. Instalacja grzewcza każdorazowo musi pracować, aby doprowadzić temperaturę w mieszkaniu do zadanego poziomu. W tradycyjnych grawitacyjnych systemach wentylacyjnych obieg powietrza jest możliwy właśnie dzięki zgromadzonej w powietrzu energii cieplnej. Ciepłe powietrze unosi się do góry, aby poprzez kanały wentylacyjne opuścić budynek. Pod wpływem unoszącego się powietrza w kanałach wentylacyjnych tworzy się podciśnienie, pod wpływem którego do mieszkania dostaje się powietrze z zewnątrz budynku. Niestety w całym tym procesie tracona jest energia cieplna zmagazynowana w usuwanym z budynku ciepłym powietrzu. I tutaj właśnie pojawia się rekuperacja. Jest to system wentylacji umożliwiający odzysk ciepła z wypychanego z budynku powietrza. Dzięki temu energia zużyta na podgrzanie powietrza w domu może być wielokrotnie wykorzystywana do podgrzewania kolejnych partii napływającego do wnętrza świeżego powietrza. Odpowiednio zaprojektowane wymienniki ciepła pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. To prawda, że instalacja rekuperacji wymaga też ponoszenia pewnych nakładów finansowych w celu utrzymania jej wysokiej sprawności. Niemniej wg opinii z serwisu Taniereku sprawnie funkcjonująca rekuperacja skutecznie odciąża instalację grzewczą. Na skutek tego spalane są dużo mniejsze ilości opału.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Jak pokazuje obecna sytuacja na światowych rynkach, surowce energetyczne mogą być problematyczne. Na skutek specyficznej sytuacji międzynarodowej nagle pewnych surowców może brakować, albo mogą one być dostępne, ale w niezwykle wygórowanych cenach. Każde urządzenie, które pozwala wykorzystywać energię odnawialną zmniejsza naszą zależność od dostaw opału, niezależnie od tego, czy jest to olej opałowy, gaz ziemny lub lpg, węgiel czy drewno. W polskich domach jednorodzinnych obecnie powszechnie wykorzystuje się już kolektory słoneczne. Urządzenia te pozwalają na pozyskiwanie energii cieplnej wprost z promieni słonecznych. Jednak urządzenia te w naszej szerokości geograficznej raczej nie mają zastosowania w instalacjach centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się je raczej do podgrzewania ciepłej wody, z której korzystamy na co dzień. Coraz głośniej mówi się z kolei o pompach ciepła. Urządzenia te wykorzystują ogromne zasoby otaczającej nas energii odnawialnej. Jest ona zgromadzona w otaczającym nas powietrzu, w gruncie, po którym stąpamy, czy w zbiornikach wodnych. Pompa ciepła niejako tłoczy do wnętrza domu energię cieplną z takich miejsc. W zależności od miejsca pozyskania energii stosuje się różne typy pomp ciepła. W Polsce do najpopularniejszych należą powietrzne pompy ciepła. Są to urządzenia, które transmitują energię cieplna z otaczającego budynek powietrza. Powietrzna pompa ciepła z powodzeniem może ogrzewać dom nawet przy panujących na zewnątrz kilkunasto stopniowych mrozach. Gdy temperatura spada poniżej, można skorzystać z typowych rozwiązań z zakresu techniki grzewczej.

To prawda, że pompa ciepła to spora finansowa inwestycja, jednak szczególnie w obecnych czasach coraz lepiej dostrzegamy jak cenna jest niezależność. Osoby, które już przed laty zainwestowały w odnawialne źródła energii oraz rekuperację, obecnie niewątpliwie bardzo cieszą się z podjętych decyzji. Przy aktualnych podwyższonych cenach surowców energetycznych inwestycja w energooszczędne instalacje budowlane może się wręcz okazać prawdziwą żyłą złota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here