Epilepsja, zwana również padaczką, to choroba centralnego układu nerwowego, przewlekłe zaburzenie neurologiczne. Najczęściej objawia się w formie ataków rzucawki – napadami padaczkowymi. Niektóre ataki są bardzo silne i trwają nawet kilka minut, inne mogą przechodzić nawet niezauważalnie.
Ze względu na etymologie epilepsja może mieć charakter wrodzony lub nabyty, najczęściej pourazowy.
Epilepsja jest chorobą dotyczącą około 1 procenta ludności świata, a mimo to wiele osób nie wie co to epilepsja. Szczególnie widoczne jest to w sytuacji reakcji na napad padaczkowy, któremu w miejscach publicznych ulegają chorzy na epilepsję. Większość ludzi wpada w panikę i nie wie jak pomóc choremu rzucającemu się podczas napadu padaczki.
Najważniejsze jest zapewnienie choremu bezpieczeństwa – o ile to możliwe należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej bocznej, aby uniemożliwić zachłyśnięcie się treścią pokarmową, gdyż podczas napadów padaczki często dochodzi do wymiotów. Nie wolno chorych krępować, przytrzymywać na siłę, a jeśli nie możemy ich ułożyć na boku, to trzeba sprawić, aby nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. W tym celu trzeba pd głowę położyć coś miękkiego i czekać na koniec ataku. W żadnym razie nie wolno wkładać osobie z atakiem epilepsji żadnych przedmiotów do ust – niektórzy uważają, że chory przytnie sobie język zębami i chcąc go przed tym uchronić wkładają mu między zęby jakiś patyk czy inny drewniany przedmiot. Nie wolno tego robić, bo wówczas łatwiej może dojść do zachłyśnięcia się treścią, która nie będzie mogła wydostać się z jamy ustnej.
Po ataku chorego należy uspokoić, przykryć kocem i pozwolić mu odpocząć.