zezwolenie na alkohol

Sprzedaż hurtowa alkoholu do 18% rządzi się swoimi prawami. Jak uzyskać zezwolenie na handel i ile trzeba za nią zapłacić? Urzędy marszałkowskie wydają zezwolenie na hurtową sprzedaż alkoholu do 18 procent. Tam należy złożyć swój wniosek. Wybierasz urząd właściwy dla siedziby Twojej firmy.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/hurtowa-sprzedaz-alkoholu-slabszego-podstawowe-informacje/ 

Gdzie złożyć potrzebne dokumenty?

Do urzędu marszałkowskiego składasz:

  • wniosek o wydanie zezwolenia,
  • dowód zapłacenia opłaty za zezwolenie na alkohol,
  • ewentualnie pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczania opłaty skarbowej.

Kompletność Twojego wniosku (masz 7 dni na ew. uzupełnienie dokumentacji) oceniają urzędnicy. Zezwolenie na hurtową sprzedaż alkoholu dostaniesz na maksymalnie 2 lata.

Jeśli wniosek jest niepoprawny merytorycznie zostanie uzyskana decyzja odmowna.

Sprzedaż hurtowa alkoholu – opłata

Wysokość opłaty zależna jest od tego czy zaczynana jest sprzedaż i jaka była jej wysokość w ubiegłym roku. Opłata za sprzedaż hurtową alkoholu wynosi:

  • Dla osób pierwszy raz starających się o zezwolenie z wartością sprzedaży w poprzednim roku poniżej 1 mln zł opłata wynosi 4 000 zł,
  • Dla osób ze sprzedażą powyżej 1 mln zł – 0,4% wartości sprzedaży w roku poprzednim (z zaokrągleniem do 100 zł0.

Uwaga! Wartość sprzedaży hurtowej obliczasz dla każdego rodzaju sprzedawanego trunku. Wprowadzenie danych w zezwoleniach kosztuje dodatkowo 200 zł. Sprzedaż w dodatkowych punktach poza miejscem prowadzenia działalności to 50% stawki dla zezwolenia.

Zezwolenie na obrót hurtowy

Należy pamiętać, że można sprzedawać alkohol – trunki wymienione w zezwoleniu – wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami lub zezwolenie na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Naturalnie w grę wchodzi tylko sprzedaż legalnego, akcyzowanego alkoholu.

Obowiązkiem jest zaopatrywanie się w alkohol u producentów oraz przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami.

Jeśli coś zmieni się w danych w zezwoleniu, trzeba o tym poinformować urząd marszałkowski (termin zgłoszenia zmiany wynosi 14 dni od zajścia zmiany).

Zobacz też: http://www.snikersik.pl/oplata-za-zezwolenie-na-alkohol/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here