Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy systemem operacyjnym w każdym komputerze był słynny „DOS”, a wszelkie polecenie trzeba było wykonywać wpisując ręcznie komendy. Tak, było to problematyczne i generowało mnóstwo problemów, szczególnie dla użytkowników nie zajmujących się informatyką w swoim życiu zawodowym. Osoba, która potrafiła wykonać najprostsze zadania, była traktowana jak wysokiej klasy specjalista i hołubiona ze wszystkimi honorami.
Kilka lat później – jeszcze w erze przedinternetowej – znajomej przytrafiła się zabawna sytuacja. Udając się po tradycyjną herbatkę do kuchni, zostawiła otwartego laptopa w pokoju. Na szczęście na ekranie miała wyświetlone tylko zdjęcia z wakacji. W tym czasie jej kotka wskoczyła na stół, jak to zwykle bywa z tymi nieredukowalnymi stworzeniami, i przespacerowała się po klawiaturze. Okazało się, że sprytne zwierzątko w sekundę obróciło obraz do góry nogami. Koleżanka męczyła się i kombinowała, wierząc słusznie, że nie może to być aż takie trudne, wezwała na pomoc męża, efektu jednak nie było. Zmuszeni byli zadzwonić do punktu, by zapytać jak obrócić ekran w komputerze i dowiedzieć się, że wystarczyło użyć kombinacji klawiszy strzałek z „Alt”. Cóż, tym razem pupil okazał się bystrzejszy niż właściciel.
Obecnie wszyscy, chcąc czy nie chcąc, niezależnie od wykonywanego zawodu, jesteśmy niemalże specjalistami w obsłudze naszych laptopów czy smartphonów. Szczególnie młodym ludziom przychodzi z łatwością rozwiązywanie problemów, nawet stricte technicznych. Jako użytkownicy wszechobecnego internetu nie jesteśmy już skazani na pomoc informatyczną w sprawie każdego drobiazgu. Nawet jeśli sami nie umiemy obrócić wspomnianego ekranu, tysiące stron, forów i list faq przychodzi nam z pomocą. A nasz kolega informatyk może w spokoju zająć się swoją pracą – która nie sprowadza się już do banalnych komend czy kombinacji klawiszy, ale wymaga tak rozbudowanej wiedzy, że zwykły użytkownik sprzętu nie w stanie sobie tego wyobrazić. Ale to już temat warty szerszego omówienia.