Morskie motywy we wnętrzu – modne nie tylko w łazience

Kiedy myślimy o morskim stylu aranżacji wnętrz domowego użytku, od razu nasuwa nam się skojarzenie, że jest to bardzo dobry wariant dla urządzenia efektownie łazienek. Tam mamy najwięcej i najczęściej do czynienia z wodą, zatem morskie klimaty wydają się być adekwatne w tym miejscu. Niemniej jednak nie ograniczajmy się w swych stylizacjach z morskimi dodatkami wyłącznie do łazienki. Równie dobrze taka aranżacja może pasować do innych pomieszczeń.

b pozwala na wprowadzenie klimatyczności, ale też klarowności oraz przestronności. Pomieszczenie staje się dużo bardziej odświeżone, a przy tym jaśniejsze, przejrzystsze. Aranżacje tego typu nawiązują do morskich fal, do beztroskiego lata, którymi możemy cieszyć się okrągły rok, bez wyjątku.

Ogólnie na rynku artykułów domowego użytku jest naprawdę wiele rozmaitych akcesoriów jakie wyróżniają się zdecydowanym nawiązaniem do marynistycznego nurtu. Nie trzeba także szczególnie dużego nakładu finansowego, aby można było przeprowadzić gruntowny remont i całkowitą metamorfozę mieszkania, bazując na stylizacji marynistycznej.

A zatem morskie klimaty w dziedzinie wystroju wnętrz to nie jest nowy temat. Wprowadzano je w osiemnastym stuleciu, od momentu, kiedy narodził się zloty wiek dalekomorskich podróży żeglarskich. Wtedy rodziło się zafascynowanie takimi stylizacjami i przetrwało ono po dziś dzień. Taki dosłowny styl marynistyczny w wariancie współcześnie nam znanym, a więc nowoczesnym, pojawił się z kolei w latach 50-tych ubiegłego wieku.

Obecnie uchodzi za jeden z popularniejszych i to zarówno w kontekście wystroju łazienki, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, jak także w dziedzinie wystroju pomieszczeń sypialnianych, a nawet salonów.

Podstawą tego nurtu jest zastosowanie kilku wiodących odcieni kolorystycznych, na jakie składa się oczywiście kolor morski, a więc błękit a także biel i rozmaite beże oraz kremy. Podstawą jest także ciemny granat, który nierzadko na wzór żeglarskich stylizacji, zostaje przełamany jakimś innym, mocnym kolorem – najczęściej pomarańczą czy czerwienią. One na pewno ożywią wnętrza.

Morskie motywy we wnętrzu – modne nie tylko w łazience

Co do materiałów w tym nurcie dominujących, to podstawą jest rzecz jasna drewno – dostrzegalne na ścianach, podłodze, w elementach meblowych. Nie brak także innych naturalnych tworzyw w postaci trzciny, wikliny, lnu, bawełny. Meble mają nawoływać skojarzenia z kajutą luksusową. Dodatkowo stosuje się łoża sypialniane z kutymi ramami stalowymi oraz wielkie lustra w podobnym obramowaniu. Na ścianach znajdują się tapety w motywy morskie, granatowe pasy, albo drewniane panele.

Meble to jedno, jeżeli chodzi o styl marynistyczny. Kolejnym ważnym elementem są dodatki, jakie powinny być nawiązujące również do morza, na przykład nadmorskiego piasku, muszli, rozgwiazd. To wszystko można znaleźć w postaci imitacyjnych ozdóbek. Znakomicie pasują na regały i półki jako bibeloty wprowadzającej w klimat i dopełniające wystroju w tym nurcie.

Kolejna kwestia to marynistyczne wnętrza z dekoracjami typowo żeglarskimi – liny wiszące na ścianach, butelki, figurki żaglowców, koła sterowe, lampiony charakterystyczne dla latarni morskich, biało-granatowe zasłony czy dekoracyjne poduszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here