Niezależnie od tego, czy uzdatniamy wodę z wyboru, czy też z konieczności, podstawą jest wybór odpowiedniego filtra oraz stosowanego wraz z nim wkładu. Dostępne na rynku wkłady wielokrotnego użytku to jedno z najbardziej ekonomicznych, a zarazem efektywnych rozwiązań. Ich regeneracji dokonuje się poprzez przepłukiwanie pod bieżącą wodą, który to proces można powtarzać nawet trzykrotnie, w kilkumiesięcznych odstępach.

Tego rodzaju wkłady występują w kilku wariantach, spośród których z pewnością dobierzemy ten idealny do naszych potrzeb i oczekiwań. Do najpowszechniej spotykanych zaliczają się między innymi wkłady nylonowe, a ściślej rzecz ujmując – wykonane z siatki nylonowej oraz polipropylenu. Przeznaczone są do pracy w temperaturze od 2 do 45 stopni Celsjusza.

Wkłady harmonijkowe

Jak zdradza ekspert firmy Global Water, znacznie bardziej wydajne są wkłady nylonowe harmonijkowe. Ich konstrukcja nie tylko zwiększa powierzchnię filtracji, ale też wydłuża żywotność samego wkładu. Ta z kolei – zależnie od jakości wody oraz znajdujących się w niej zanieczyszczeń – wynosi od trzech do pięciu miesięcy bez płukania. Wykonane z powlekanej poliestrem, karbowanej celulozy i dodatkowo wzmocnione siatką wkłady mogą pracować w temperaturze od 1 do 52 stopni Celsjusza.

Doskonale radzą sobie z piaskiem, mułem, rdzą i różnego rodzaju zawiesinami obecnymi w wodzie wodociągowej, chroniąc nie tylko zdrowie domowników, ale również domową instalację czy urządzenia AGD – przed odkładaniem się chociażby kamienia. W zależności od modelu mogą cechować się mikronażem 5, 10, 20 bądź 30 µm. Wkłady o mikronażu 20 lub wyższym z powodzeniem można stosować w pierwszym etapie filtracji wody pitnej oraz ogólnoużytkowej.

Wkłady siatkowe

Szczególnym rodzajem wkładów wielokrotnego użytku do filtrów są wkłady siatkowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają postać siatki ze stali nierdzewnej, a ich otwarcie umożliwia zamocowanie wewnątrz zwykłego wkładu węglowego lub piankowego. We wkładzie siatkowym można także umieścić dowolne złoże sypkie, czyli np. węgiel granulowany czy polifosfat. To wszystko sprawia, że w ramach jednego wkładu jesteśmy w stanie uzyskać nawet trzy stopnie filtracji, w związku z czym wkłady te znajdują zastosowanie w instalacjach specjalnego przeznaczenia lub w przypadku wody charakteryzującej się wysokim stopniem zanieczyszczenia.

Wkłady do wody ciepłej

Na koniec jeszcze słowo o wkładach zaprojektowanych tak, by możliwe było dzięki nim filtrowanie gorącej wody użytkowej. Wykonane z siatki nylonowej i polipropylenu, wkłady te cechują się odpornością na temperaturę sięgającą aż 93 stopni Celsjusza. One również skutecznie zatrzymują piasek, muł, rdzę i zawiesiny o wielkości ziaren wynoszącej do 50 µm, chroniąc tym samym kotły, piece c.o. oraz inne elementy instalacji grzewczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here