zaćma

Zaćma (cataracta) jest pewną z niejednokrotnie spotykanych choroby gałki ocznej. Zaćma polega na całym czy częściowym zmętnieniu soczewki – dwuwypukłego tworu odpowiedzialnego za dobrą ostrość wzroku. W konsekwencji zmętnienie soczewki prowadzi do postępującego osłabienia jakości widzenia, a chociażby ślepoty. Zaćma może zajść w każdym wieku. Łączy się to ze zróżnicowanym podłożem zmętnienia soczewki, które że być genetyczne lub nabyte, np. w rezultacie towarzyszących choroby. Zaćma jest bardzo popularna, jej zrozumienie oraz działanie nie stanowią kłopotu dla lekarza okulisty, jednak informacja na temat tejże choroby jest jeszcze niewystarczająca pośród pacjentów. Doprowadza do nadmiernych obaw o etiologię obniżenia jakości widzenia oraz braku zdecydowania w podjęciu decyzji o skutecznym leczeniu.

Zaćma – objawy i etiologie

Objawy zaćmy są dosyć duże. Przede wszystkim choroby wzroku, którą jest zaćma, nie możemy skorygować przy pomocy okularów. Wpierw mamy poczucie, jakbyśmy oglądali świat przez brudną szybę lub także przez mgłę. To zdecydowanie bardzo dobre porównania. Obraz jest także bardzo skomplikowany, kolory tracą intensywność, wszystko się rozmazuje. Mniej częstymi sygnałami katarakty są: łzawienie oraz świerzbienie oczu, nadwrażliwość na słońce, widzenie aureoli. Są toż jedno pełne sygnały, jakie powinny obudzić naszą uwagę, natomiast tak naprawdę w dużej liczby zależą one od rodzaju zaćmy, oraz samych jest wielu – m.in. zaćma jądrowa, zaćma korowa, podtorebkowa.
Jakie są etiologie zaćmy? Zaćma oka jest chorobą charakterystyczną dla wieku starczego, rozwija się, gdy organizm zaczyna się starzeć.

jakie są objawy zaćmy i jak ją leczyć

Zaćma – leczenie

katarakta oka jest chorobą uleczalną, natomiast pod warunkiem, że szybko zostanie rozpoznana i równie szybko podjęte pozostanie jej leczenie. Już nie ma innej formy do pokonania zaćmy aniżeli operacja. Zupełnie dostępne jest toż, że obawiamy się chirurgicznej interwencji na takim organie jak oko, natomiast operacja zaćmy jest pewnym z najbezpieczniejszych, najmocniejszych i bardzo oryginalnych zabiegów operacyjnych. Obecnie operacja zaćmy jest wykonywana za pomocą formy zewnątrztorebkowej z wypchnięciem jądra soczewki lub używając fakoemulsyfikacji. Zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy formą wypchnięcia jądra polega na zdjęciu przedniej torebki soczewki, oraz następnie wyssaniu i wypłukaniu mas kory soczewki. Następnie dobrze oczyszcza się lożę na bocznej torebce soczewki i wprowadza sztuczną. Fakoemulsyfikacja jest formą podobną, natomiast różnica polega na zastosowaniu fal ultradźwiękowych do rozdrobnienia (emulsyfikacji) jądra soczewki, oraz następnie wyssaniu mas soczewkowych. Technologia ta da na stworzenie małego nacięcia, przez jakie następnie składa się złożoną na półmiękką soczewkę wewnątrzgałkową. Późnym powikłaniem pozatorebkowego usunięcia soczewki jest zmętnienie tylnej torebki soczewki. Cierpiący zauważają pogorszenie ostrości widzenia pod formą zamglenia obrazu. Można to naprawić, wykonując otwór optyczny w centrum zmętniałej torebki, nacinając ją lub używając lasera neodymowego YAG. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest mnóstwo leków, które są zapobiegać postępowi zaćmy, jeśli nie jest ona coraz bardzo zaawansowana, jednak efektywność tychże leków nie jest do końca udowodniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here